Ünlü gemi RMS Titanic'in batmasının yıllık anma töreni, her yıl dünyanın her yerindeki insanlar, 15 Nisan 1912'de 1500'den fazla kişinin hayatına mal olan trajedide hayatını kaybedenleri anıyor.

Titanic, 10 Nisan 1912'de İngiltere'nin Southampton kentinden yola çıktı. Fransa'daki Cherbourg ve İrlanda'daki Cobh'dan (daha sonra Queenstown) yolcu aldı. Gideceği yer New York'tu.  Ancak bugüne kadar yelken açan en ünlü gemi Belfast’ta Queen’s Adası'ndaki Harland ve Wolff'ta inşa edildi. Ve yerel halkın Kuzey İrlanda'nın karanlık esprisiyle söylediği gibi: "Buradan ayrılırken iyiydi." Titanik inşa edildiğinde Belfast Britanya İmparatorluğu için bir sanayi merkeziydi. 1970'li ve 80'li yıllarda düşüş yaşadı.

Belfast, bugün restoranları, çığır açan sokak sanatı, harika alışveriş mekanları ve müzeleriyle farklı doğal çekicilikleri ve özellikleri barındıran yerdir. Belfast'ta Titanik algısı nasıl değişti ve bu lüks okyanus gemisinin Lagan Nehri'nde yola çıkışının üzerinden 112 yıl geçtikten sonra buradaki insanlar onun şehirdeki mirası hakkında bugün ne düşünüyor? Belfast'ın en büyük gemisi Titanik'in öyküsüne katkıda bulunan, uluslararası saygın bir yazar olan Belfast Titanic Topluluğu Başkanı Susie Millar, "Enkaz 1985'te keşfedilmeseydi turizm sektörünü ayakta tutamazdık" diyor.

Ancak 30 yıl süren çatışmaların ardından 1998'deki Belfast Anlaşması yeni bir barış çağını başlattı. Tesadüfen, bir yıl önce, Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet'in başrollerini paylaştığı gişe rekorları kıran bir film, Titanik'i popüler hayal dünyasına fırlatmıştı. Bir şeyin farkına varılıyordu: "Anlatacak harika bir hikâye var."

Susie'nin ayrıca gemiyle kişisel bir bağlantısı vardı. “Büyük büyükbabası yardımcı mühendisti. Adı Tommy Millar'dı. Karısını 1912'nin başlarında kaybetmişti, dolayısıyla Titanik'e binme nedeni ise  New York şehrine taşınacak olmasıydı... “ İki küçük çocuğu vardı ve bu maceraya çıkarken onları akrabalarına bırakmıştı. Ama tabii ki işler onun için pek de iyi sonuçlanmayacaktı. Bunun sonucunda çocuklar yetim kaldı. ”Titanic, Harland ve Wolff'ta White Star Line için Olimpiyat Sınıfındaki üç gemiden ikincisi olarak inşa edildi. O zamanlar Belfast tersanesi, Queen's Island'da 80 dönümlük bir alana yayılan ve 10.000'e kadar kişiye istihdam sağlayan gezegendeki en büyük tersanelerden biriydi.                     

Harland ve Wolff yüzlerce gemi inşa etmişti ama Olimpiyat, Titanik ve Britannik bambaşka şeylerdi; yolcu gemilerinin ne olabileceğine dair fikirleri genişleten mühendislik, teknoloji ve lüks harikalarıydı. Titanik'in Arrol Gantry'den Lagan Nehri'ne geçişini izlemeye gelen 100.000 kadar insan da aynı şeyi hissetmiş olabilir. 269 ​​metrelik, dokuz güverteli gemi, günümüzün yolcu gemilerinin yanında gölgede kalırdı ama o, zamanının bir harikasıydı. “White Star Line'dan Phillip Franklin'in meşhur beyanı gibi, tekne batmaz” Üç milyon perçin çoğunlukla elle dövülerek yerine çakılmıştı. Sürekli çekiç sesi Belfast'ın her yerinde duyulabiliyordu. Titanic'in çeşitli konaklama tarzları ve standartları vardı, ancak en üst uç, dikkatleri bugüne çeviriyor; sayvanlı karyolalar, sıcak akan su, mermer lavabolar, elektrikli ısıtıcılar ve beş yıldızlı hizmet, gösterişlerden sadece birkaçı. Gemideki erzak arasında 8.000 puro vardı.

Mühendislik harikası. Gizemler. Olabilecekler. İlk yolculuğuna çıkan Titanik, Edward dönemi sınıf sisteminin yüzen bir fotoğrafıydı. Ayrıca bu geminin ve bu yolculuğun neden büyüleyici olmaya devam ettiği de anlaşılıyor. John Jacob Astor, Benjamin Guggenheim ve Molly Brown gibi bazı yolcular inanılmaz derecede zengindi. Diğerleri alt güvertelerde yeni hayatlara seyahat etmek için para biriktirmişlerdi. Ve herkesin bir hikayesi vardı.

TITANIC'de deniz dibinden çıkarılan bir sıcak su şişesi ve gecelik ile Amerika'da yeni işler başlatmak için örnekler getiren Alman kimyager Adolphe Saafeld'in taşıdığı birkaç parfüm şişesi.  Tabii bir de Titanik felaketi var. Talihsiz okyanus gemisi 31 Mart 1912'de Belfast'tan ayrılmadan önce, Tommy Millar oğluna iki kuruş verdi ve aile tekrar bir araya gelene kadar bu parayı harcamaması talimatını verdi. Susie Millar, "Ama elbette hiçbir zaman öyle olmadılar" diyor. Ruddick "Belfast Lough'un kıyısında durdu ve Titanic'in Carrick ve Larne'ın yanından geçip köşeyi dönmesini izledi." Ailesinin bugün hala o paraları var: “Hiç harcanmadılar”.  Titanik 15 Nisan 1912'nin erken saatlerinde battı. New York'a planlanandan önce ulaşma çabasıyla ilerleyerek buzdağından zamanında kaçmayı başaramadı.

Marconi operatörleri umutsuzca eski CQD ve daha yeni SOS sinyallerini kullandılar, ancak geminin ikiye ayrılması ve kuzey Atlantik tabanına doğru 3,7 km sürüklenmeye başlaması üç saatten az sürdü. Batmaz gemi battı ve 1500'den fazla insanı da beraberinde götürdü. Batmasından iki yıl sonra Birinci Dünya Savaşı çıktı. Britannic bir hastane gemisine dönüştü. Hikâye, özellikle Kuzey İrlanda'da, konuşmalardan kaybolup gidecekti. Donal Kelly "Titanik tabu bir konuydu" diyor. Susie Millar şunu ekliyor: "Belfast'ta büyüyen bir genç olarak bu konu evimizin dışında hiç konuşulmazdı." “Bu muhteşem gemiyi inşa etmiştik ve 13 gün dayanmıştı ve sonra okyanusun dibine inmişti. “Bu konuda bir utanç duygusu vardı… yanlış bir şey mi yaptık? Bu bizim hatamız mıydı? Cezalandırılan gururumuz muydu?

       Titanik'in enkazı, 1985 yılında oşinograf Robert Ballard'ın enkaz alanını takip ederek deniz tabanını delip geçiyormuş gibi görünen hayaletimsi bir pruva bulması sırasında keşfedildi "Titanik hâlâ New York'a ulaşmaya çalışıyor gibiydi", dedi.

Ama işler değişti. 1997'de James Cameron'un Titanik filmi çıktı; herkesin izlediği, gerçek bir olay filmi. James Cameron'un gişe rekorları kıran filmi Titanic'in enkazını filme alan mürettebatın gemide tavan pencerelerinden birini yerinden çıkardığı yönündeki iddiaların ardından geminin etrafında birkaç mil karelik bir koruma bölgesi oluşturulmuş ve bu bölgeye erişim veya fotoğraf çekimi yasaklanmıştır.

Merkezi Massachusetts'te bulunan Titanik Tarih Derneği'nin başkanı Karen Kamuda, derneğin "1985'ten bu yana bir mezar alanı olması nedeniyle enkazın rahatsız edilmesine karşı olduğunu" söyledi. Markoni Telgraf makinesinin geminin gövdesinde bir delik açılarak Titanik'ten kurtarılmasına ilişkin önerilere ilişkin karar, davaya başkanlık eden ABD'li yargıç tarafından ertelendi.

Hayatta kalanların ve mağdurların soyundan gelenlerin çoğu, kayıp yolcu eşyalarının yağmalanmasından endişe duyuyor. Gemi gövdesinin 20 tonluk kısmının başarıyla kurtarılmasını kınayan, hayatta kalan mürettebat üyelerinden birinin yeğeni, enkazın "rahat bırakılması" yönünde çağrıda bulunmuştur.