Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde yer alan Sulu Mağara, turizm açısından ekonomiye önemli katkılar sunuyor. Arzu Bayırı mevkiinde yer alan bölgede yer alan Sulu Mağara, doğal görünümüyle dikkatleri üzerine çekiyor.

BİRBİRİNE BAĞLI 3 KATTAN OLUŞUYOR

Tarihi ve doğal güzelliklerin birçoğuna ev sahipliği yapan Keskin ilçesinde yer alan Sulu Mağara, yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Arzu Bayrı bölgesinde yer alan Sulu Mağara,

yatay olarak gelişmiş, yarı doğal-yarı yapay, düden konumlu fosil bir mağaradır. Birbirine bağlı üç kattan meydana gelen mağara, pliyosen rölyef sistemine aittir. Toplam uzunluğu 285 metre olan Sulu Mağarada, yapay kurşun işletmesi oluşmuştur.

SULU MAĞARA (3)

TAŞ DUVARLARLA ÖRTÜLÜDÜR

Gerek doğal gerekse yapay bölümleri birbirine bağlayan dar geçitler Erken Hıristiyanlık Dönemi'nde yapılmış taş duvarlarla örtülüdür. Hidrolojik olarak vadoz, zonda yer alan Sulu Mağara yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular dışında bütünüyle kurudur. Bu suları toplamak için eski dönemlerde derinliği 2 metreyi bulan havuzlar yapılmıştır. Mağara kuru ve sıcak bir havaya sahiptir. Çevre düzenlenmesi yapılarak ziyarete hazır hale getirildi.

SULU MAĞARA (2)BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ MADEN OCAĞI

Mağaranın doğal kesiminde yer alan doğu yönündeki küplü ve güneydoğu yönündeki alt galeride yakın zamana kadar maden çıkarıldı. Büyük bir bölümü maden ocağı olarak açılan mağaranın en derin noktası 25 metre olup, tavan yüksekliği 1-4 m arasında değerlendirilmektedir. Sulu Mağara “Acil Müdahale Uygulama” işlemleri tamamlanarak 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ziyarete açıldı.SULU MAĞARA-1

Editör: Müjgan BARIŞ