Kırıkkale İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü tarafından organize edilen etkinlik kapsamında, KYK yurtlarında kalan üniversite öğrencileri, manevi danışmanlar Aydın Peker, Recep Kalkan ve Kasım Yakar rehberliğinde Keskin ilçesindeki tarihi yerleri ziyaret etti. Bu kültürel ve eğitici gezi, gençlerin tarihi ve manevi değerleri yerinde görüp tanımalarını amaçladı.
Öğrenciler, Keskin ilçesinde ilk olarak Sulu Mağara’yı ziyaret ettiler. Ardından Merkez Çarşı Camii'ni gezerek, caminin tarihi ve mimari özellikleri hakkında bilgi aldılar. Daha sonra ünlü ressam Rahmi Pehlivanlı’nın eserlerinin sergilendiği Rahmi Pehlivanlı Müzesi’ni gezdiler. Öğrenciler, müzede sergilenen eserler ve Pehlivanlı’nın sanatı hakkında detaylı bilgi edinme fırsatı buldu.
Keskin Kütüphanesi ve Taş Mektep de öğrencilerin ziyaret ettiği önemli duraklar arasındaydı. Kütüphanede, öğrenciler hem mevcut kaynakları inceledi hem de ilçenin eğitim tarihine dair bilgiler edindiler. Taş Mektep ise, tarihi ve mimari özellikleriyle gençlerin ilgisini çekti.
Gezinin devamında, öğrenciler Köprüköy’de bulunan Karaahmetli Barajı üzerindeki tarihi Çeşnigir Köprüsü’nü ziyaret ettiler. Burada, köprünün yapım tarihi, mimarisi ve geçmişteki önemi hakkında bilgi aldılar.
Geziye, Türkan Hatun Erkek Öğrenci Yurt Müdürü Bülent Yavuz da katıldı. Yavuz, gençlerin tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etmelerinin onların genel kültürlerine katkıda bulunduğunu belirterek, bu tür etkinliklerin devam edeceğini söyledi. Öğrenciler, gezi programından duydukları memnuniyeti dile getirerek, böyle etkinliklerin daha sık düzenlenmesini istediler.
Gezi, hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi. Bu kültürel etkinlik, öğrencilerin tarih bilincini artırmak ve manevi değerleri yerinde görerek öğrenmelerini sağlamak amacıyla düzenlendi. Öğrenciler, bu gezi sayesinde Kırıkkale'nin tarihi ve kültürel mirasını yakından tanıma fırsatı buldular. Kırıkkale İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü, bu tür etkinliklerin gençlerin eğitim ve kişisel gelişimine katkı sağlayacağını belirtti.