Millî Eğitim Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve LEGO Vakfı işbirliği ile anasınıfı öğretmenlerine yönelik yurt genelinde yaygınlaştırılan “Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Artırılması” projesiyle ilgili Kırıkkale’de de eğitim düzenlendi.

Kentteki bir otelin konferans salonunda başlayan eğitimin açılışında konuşan Millî Eğitim Müdürü Rıza Aydın, öğrencilerin eğitiminde oyun temelli öğrenme modelinin önemli kazanımlar sağladığını söyledi.

öğrenciler oyun oynark

Bu tür eğitimlerle erken çocukluk eğitimi hizmetlerinin daha da yaygınlaştırılarak çeşitlendirildiğini belirten Aydın, “Bir çocuk doğduğunda onun ilk öğretmeni annesi, babası ve yakınlarıdır. Çocuklar eğitim öğretim hayatına başladığında ilk defa öğretmenleriyle tanışır ve bu onlar için hayatlarında önemli bir noktadır. Eğitimin temelinde öğretmenlik mesleği büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle sizler hepimiz için çok kıymetlisiniz. Eğitimde artık oyunun da bir yeri var. Öğrenciler bundan böyle oyunu öğretmenlerinin kurmasını bekliyor. Alacağınız eğitimle öğrencilerimizin eğitimlerine, gelişimlerine, kişiliklerine büyük katkı sağlayacak ve bu eğitimler sayesinde öğrencilerimiz çeşitli materyallerle oyunla birlikte aslında eğitimleri devam etmiş olacak.” dedi.

öğrenciler oyun oynark (3)Proje kapsamında özellikle 0-6 yaş çocuklar için erken çocukluk eğitiminin yaygınlaştırılacağını hatırlatan Aydın, “Bu sayede de erken çocukluk eğitiminin kalitesi daha da artırılmış ve yine dezavantajlı ailelerin erken çocukluk eğitimi hizmetlerine ilişkin düşünce ve tutumları olumlu yönde gelişecektir. Tüm çocukların erken çocukluk eğitimi hizmetlerine erişimi ile sunulan eğitimin kalitesinin arttırılmasını amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Haber: Yelda Kayhan

Kaynak: Haber Merkezi