KAAN Uçmaya Hazırlanıyor: Milli Muharip Uçak’ın İlk Uçuş Tarihi

Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağı projesi olan Milli Muharip Uçak KAAN, ilk uçuşunu yapmak için gün sayıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen KAAN, birçok testi başarıyla geçti. Peki, KAAN ne zaman uçacak, hangi özelliklere sahip?

KAAN’ın Uçuş Testleri Devam Ediyor

KAAN, Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla ürettiği ilk 5. nesil savaş uçağıdır. KAAN, hem hava-hava hem de hava-yer görevlerinde üstün performans göstermek için tasarlanmıştır.

KAAN, fırlatma koltuğu, statik testler, kontrol yüzeyleri testleri, iniş takımı düşürme testleri, aviyonik sistem testleri ve yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testlerini başarıyla tamamladı. KAAN, ayrıca yer testleri ve taksi testlerini de gerçekleştirdi.

KAAN’ın ilk uçuşu, 27 Aralık 2023 olarak planlanmıştı. Ancak, bazı teknik sebeplerden dolayı ertelendi. TUSAŞ, KAAN’ın ilk uçuşunun birkaç hafta içinde yapılacağını duyurdu.

KAAN’ın Teknik Özellikleri Neler?

KAAN, radar dalgalarını sönümleme özelliğine sahip kompozit malzemelerden üretilmiştir. Çift motorlu ve düşük görünürlüklü bir gövdeye sahiptir. Gelişmiş atış sistemleri ve çift fonksiyonlu radar ile donatılmıştır.

KAAN, ASELSAN tarafından geliştirilen elektronik harp sistemi ve elektro optik 360 derece gözetleme sistemini kullanacaktır. KAAN, dördü gövde içinde, dördü gövdenin yanlarında olmak üzere toplam sekiz adet orta ve uzun menzilli füze taşıyabilecektir.

Kaynak: Haber Merkezi