İstiklal Marşı’mızın kabulü dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenleniyor. 12 Mart Salı günü saat 11:00’de Kırıkkale Kültür Merkezi’nde yapılacak olan programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve protokol konuşmaları yapılacak. İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışması ve ödül töreinin ardından ‘’Korkma’’ adlı orotoryo sergilenecek.

Mehmet Akif Ersoy Kimdir?


Mehmed Ragîf, daha sonra Mehmet Âkif Ersoy (20 Aralık 1873, İstanbul - 27 Aralık 1936, İstanbul), Türk şairveteriner hekimöğretmen ve siyasetçidir.

Mehmet Âkif Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC)[1] ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın yazarıdır. "İstiklal Şairi" ve "Millî Şair" unvanları ile anılır. İstiklâl Marşı'nın yanı sıra Çanakkale DestanıBülbül ve 1911-1933 yılları arasında yayımladığı yedi şiir kitabındaki şiirleri bir araya getiren Safahat, en önemli eserlerindendir. II. Meşrutiyet döneminden itibaren Sırat-ı Müstakim (daha sonraki adıyla Sebilü'r-Reşad) dergisinin başyazarlığını yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında milletvekili olarak 1. TBMM'de yer almıştır.


 

Kaynak: Haber Merkezi