Kırıkkale Üniversitesi  Düşünsel Hukuk Topluluğu tarafından Kırıkkale Üniversitesi Mavi Salon'da "Geleceğin Hukuku Zirvesi" konulu panel düzenlendi.

  Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Dr. Birol Kırmaz, Ankara Barosu Hava ve Uzay Kurulu Başkanı Avukat Anıl Akyol, HARKUL Havacılık ve Savunma Sanayi Şirketi Kurucu Ortağı Avukat Çağlar Altun'un panelist olarak yer aldığı programa Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, Kırıkkale İdare Mahkemesi Başkanı Erkan Ceylan, Kırıkkale Adalet Komisyonu Başkanı Vekili Özgür Yalçın, Yargıtay Tetkik Hakimi Özgür Deniz, Sulakyurt Cumhuriyet Savcısı Hatice Paköz,Düşünsel Hukuk Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Sibel Can, akademik ve idari personeli ile Hukuk Fakültesi öğrenciler katıldı.

  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Düşünsel Hukuk Topluluğu Başkanı Emirhan Bahar yaptı.

 Emirhan Bahar konuşmasında “Kıymetli hocalarım ve sevgili arkadaşlarım, ‘Geleceğin Hukuku Zirvesi’ne hepiniz hoş geldiniz. Bugün burada birbirinden kıymetli konukları, öğrencilerle buluşturmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bizler bugünün ve yarının hukukçuları olarak değişen dünyaya adapte olmanın önemine vurgulamak isterken öğrenci arkadaşlarımız da katılımlarıyla farkındalıklarını göstermiş oldular. Öğrenci arkadaşlarıma teşekkür ederim. Verimli bir konferans olmasını dilerim.” dedi.

  Program, panelistlerin konuşmaları ile devam etti.

  Avukat Anıl Akyol sunumunda Uzay Hukuku ve bu alanda yaşanan gelişmeler ile Ankara Barosu Hava ve Uzay Kurulu’nun  çalışmaları hakkında bilgi verdi. Avukat Akyol, havacılık ve uzay gibi teknik konuların hukuki boyutunun ele alındığı durumlarda hukukçuların farklı kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmasının, karşılıklı görüş alışverişinde bulunmasının önemli olduğunu ifade etti. Avukat Anıl Akyol, Hava ve Uzay Kurulu olarak iş birliği yaptıkları kurumlar, düzenledikleri etkinlikler ve sertifika programları ile 1950'li yıllardan itibaren uzay hukuku kavramının ortaya çıkışını ve bu kapsamda yaşanan gelişmeleri dinleyicilere anlattı. Uzay çalışmalarının giderek gelişen bir alan olması yönüyle uzay hukukunun da günümüzde öneminin artmaya devam ettiğini belirten Avukat Anıl Akyol, öğrencilerimize "Uzay, bilişim, yapay zeka vs. hangi alanda uzmanlaşmak isterseniz yaptığınız çalışmalar ve kendinize kattıklarınız kadar ön plana çıkabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz." tavsiyesinde bulundu.

  Sunum sonrasında Düşünsel Hukuk Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Sibel Can, Ankara Barosu Hava ve Uzay Kurulu Başkanı Avukat Anıl Akyol' a teşekkür belgesi verdi.

  "Silahlı/İnsansız Hava Araçları Hukuku" konulu sunum yapan Avukat Çağlar Altun, "Geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim. Havalanabilen ve havada seyredebilme kabiliyetlerine sahip her türlü araç hava aracıdır. İnsansız hava aracı ise İHA Sisteminin bir bileşeni olarak işletilen, aerodinamik kuvvetler aracılığıyla sürekli uçuş yapma yeteneğinde olan,üzerinde pilot bulunmaksızın uzaktan İHA pilotu tarafından kontrol edilerek veya otonom operasyonu İHA pilotu tarafindan planlanarak uçurulan ya da havada kalabilen hava aracı olarak tanımlanmaktadır." dedi.

  İHA sisteminin görev sistemleri, yer sistemleri ve  hava-yer tümleşik sistemleri ile yer kontrol istasyonu hakkında bilgi veren Avukat Çağlar Altun; İHA'ların hukuki mahiyeti, İHA'ların ve SİHA'ların kullanım alanları, devlet-sivil hava aracı ayrımı, hobi ve ticari maksatla kullanılan İHA türleri, İHA ve SİHA operasyonlarının hukuki dayanağı, otonom İHA ve SİHA sistemleri, İHA pilot lisansı alma şartları ve ulusal İHA düzenlemelerini dinleyicilere anlattı.

  İdare Mahkemesi Başkanı Erkan Ceylan, sunum sonrasında Avukat Çağlar Altun'a teşekkür belgesi verdi.

 

Panel, Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Dr. Birol Kırmaz’ın "Yapay Zeka" konulu sunumuyla devam etti. Yüksek Müşavir Dr. Birol Kırmaz, "Panelin yapılmasında emeği geçenlere ve  katılımcılara ve teşekkür ederim. Son 3-4 yıldır yapay zeka hayatımıza fazlasıyla nüfuz etti. Yapay zeka sadece bir algoritma değil sürekli öğrenen bir şeydir. İnsandan farklı olarak 24 saat çalışır, uyumaz ve ölümsüzdür. Stephen Hawking, 'yapay zeka insanlığın başına gelen en güzel şey de olabilir, insanlığın kıyameti de olabilir.' sözü yapay zeka ile ilgili olarak bizleri korkutabilir. Yapay zeka nedir ve nasıl çalışır? Merkezinde beynimizin taklit edildiği noral sinir ağları vardır. Aynı bizler gibi öğrenebilir. Yapacağı işi tanıtıyor ve sonra nasıl bağ kurması gerektiğini öğretiyorsunuz. Önüne yeni gelen verilerle ilgili tahminde bulunmasını istiyorsunuz. Her işlemde sürekli gelişip, kusursuzlaşıyor ve bu bilgi saniyeler içinde aktarılabiliyor. Aynı anda bir çok yerde olabiliyor ve hata yapmıyor." şeklinde konuştu.

  Yapay zekanın kullanıldığı sektörler,  yapay zeka ile elde edilen verilerin günlük hayatımıza ve hukuki süreçlere etkileri hakkında bilgi veren Yüksek Müşavir Dr. Birol Kırmaz, “Yapay zeka üreticilerinin ve servis sağlayıcılarının uyacağı ilkeler ve hukuk kuralları oluşturulur ve bunların denetimi yapılırsa yapay zekanın fayda sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

  İnteraktif bir şekilde gerçekleşen sunumun ardından Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Dr. Birol Kırmaz'a teşekkür belgesi verdi.

Kaynak: Kırıkkale Üniversitesi