Kırıkkale'de taksimetre ücretlerine yapılan %60-70 oranındaki zam, taksici müşterilerini zor durumda bıraktı. Zam yağmurundan etkilenen taksi müşterileri, yeni tarifelerle karşı karşıya kaldı.

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Savaş Olpak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yılbaşında asgari ücrete ve Bağ-Kur ücretlerine yüzde elli civarında zam gelmesine rağmen, biz taksici esnafı olarak bu zamları hemen fiyatlara yansıtmadık. Ancak, yakıt, lastik, süspansiyon ve sanayi giderlerinin aşırı artması sebebiyle esnafımız mağdur olmaktadır. Bu nedenle, Kırıkkale halkını ve esnafımızı mağdur etmemek adına Kırıkkale Belediyesi ve Esnaf Sanatkarları Odaları Birlik Başkanlığı ile ortaklaşa çalışmalar yaptık," dedi.

Olpak, güncel fiyatları şu şekilde paylaştı:

  • Bindi-indi kısa mesafe: 65,00 TL’den 100,00 TL’ye
  • Taksimetre açılış ücreti: 30,00 TL’den 40,00 TL’ye
  • Kilometre ücreti: 20,00 TL’den 30,00 TL’ye

Yeni tarifeler 04 Haziran 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu zamlar, vatandaşların taksi kullanma sıklığını etkilerken, birçok kişi için taksiye binmek lüks hale geldi. Kırıkkale'de yaşayanlar, artan fiyatlarla birlikte ulaşımda farklı alternatifler aramaya başladı.

Kaynak: Haber Merkezi