Kırıkkale'de yüzme bilmeyen kalmasın

Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kırıkkale'de çocukların ve gençlerin Yüzme sporunu öğrenmesi ve geliştirilmesi için her türlü imkanı sağlıyor.

Başpınar Kapalı Olimpik havuzda değişik yaş gruplarına göre çocuklara yüzme sporu eğitimi veriliyor. Kırıkkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün amacı tüm çocukların ve gençlerin yüzme öğrenmesini sağlamak.

F B I M G 1709754481794Yüzme sporunun faydaları nelerdir ?

Yüzme sporunun pek çok fizyolojik faydaları vardır. Yüzme, kas ve iskelet sistemi, solunum sistemi, dolaşım sistemi gibi çeşitli fiziksel sistemlerin sağlığının geliştirilmesinde olumlu özelliklere sahiptir.

Yüzmenin faydaları arasında vücuttaki tüm hareket organlarını çalıştırması ilk sırada yer alır. Özellikle çocukluk döneminde sağlıklı ve büyüme gelişmeyi destekler. Çocuklarda kas gelişiminin yanı sıra kuvvet, denge, refleks, ritim gibi özelliklerin gelişimi için de yüzme sporu katkı sağlar.

Yüzmenin en temel faydalarından birisi kas ve eklemlerin çalışmasını desteklemesidir. Yüzme sporu, tüm yaş gruplarında kasların kuvvetinin artırılmasında, eklemlerin hareket yeteneğinin artırılmasında fayda sağlar. Aynı zamanda kas ve eklemlerin hareket sıklığı arttığı için vücudun genelinde bir esneklik sağlar. Bunun yanında yüzme sırasında ritimli hareketler ile su üzerinde durma durumu dengenin geliştirilmesinde önemlidir. Yüzme düzenli bir fiziksel aktivite haline geldiğinde genellikle yüzen kişilerin reflekslerinin geliştiği de yapılan çalışmalarda belirtilmiştir. Diğer yandan yüzme ile kemik yoğunluğunun arttığına dair çalışmalar vardır.

Günlük hayatta çoğunlukla masa başında veya ayakta bir çalışma sistemi olmasından dolayı tüm yaş grupları için bir postür bozukluğundan bahsedilebilir. Yüzme ile sırt, omuz ve kol kaslarının çalışmasıyla beraber duruşu etkileyecek kaslar güçlenir. Bu sayede yüzme sporu duruş bozukluğunun giderilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Yüzmenin fizyolojik faydalarından bir diğeri ise solunum sistemi üzerindeki olumlu etkileridir. Yüzme sporu diğer sporlarla karşılaştırıldığında diğer sporlar genellikle ayakta yapılır. Ancak yüzme genellikle yüz üstü suyun üzerinde bir kuvvet uygulama prensibine dayanır. Bu noktada suyun göğse yaptığı basıdan dolayı nefes alıp vermek ayakta durulan pozisyona göre biraz daha zorlaşır. Bu zorluk solunum yapan kasların geliştirilmesini sağlayarak solunum kapasitesinin artırılmasını sağlar. Yapılan çalışmalar da yüzen kişilerin yüzmeyen kişilere oranla solunum kapasitelerinin daha yüksek olduğunu belirtmiştir.

Kaynak: Gençlik ve spor il müdürlüğü