Kırıkkale Valiliği  Hıdırellez Bayramı’nda yapılacak olan program için açıklama mesajı yayınladı.

Kırıkkale Valiliği'nin Açıklaması

         Hıdırellez geleneği ile ilgili olarak yaygın olan kanat Hızır ile İlyas’ın bir araya geldiği günün hatırasına tören yapılmaktadır. Hıdrellez günü genellikle 6 Mayıs’ta kutlanmaktadır. Bazı yörelerde 5 Mayıs bayram günü, 6 Mayıs Hıdrellez günü olarak kabul edilmekte ve ona göre törenler düzenlenmektedir.

         Bir milletin teşekkülünde dil, din, tarih kadar geleneklerin de önemi vardır. Bayramlar insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği toplumlarda Milli birlik ve beraberliğin, bir arada yaşama arzusunun kuvvetlendiği gündür. Bayramlar insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları gündür. Bayram milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin yaşandığı, sergilendiği zamandır.

         Hıdırellez geleneği, bir bayram olarak bütün Türk Milletinin topluca katıldığı, kutladığı, bir takım töreleri yerine getirdiği bir bahar bayramıdır. Oldukça eski bir devire inen bu kutlamalar nesilden nesile günümüze kadar intikal etmiştir. Hıdırellez’den  sonra yazdır, inancını atasözlerinde yaşatan Türk toplumu, Hıdırellez’le beraber artık karakışın geride kaldığını görmekte ve gelecek günlerin tabiatın canlandığı, yeşerdiği, bahar ve yaz günleri olduğunu vurgulamaktadır. İşte böyle bir günü, bir dönüm noktasını “Bahar Bayramı” olarak bütün imkanlarıyla, duygularıyla sevinciyle kutlamaya çalışmaktadır.

         Hıdırellez günü bütün sıkıntıların arkada kaldığı, baharla birlikte bereket, sağlık, mutluluk ve başarıların geleceği inancının dile getirildiği bir bayram günüdür.

         Kültür ve Turizm Bakanlığınca bu  güzel geleneğimizin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması amacıyla her yıl 6 Mayıs’ta “Hıdırellez Kültür-Bahar Bayramı” kutlanmaktadır.

         Bu çerçevede Valiliğimiz ve Kırıkkale Belediye Başkanlığı ile ortaklaşa düzenlenen geleneksel “Hıdırellez Kültür Bahar Bayramı” 6 Mayıs 2024 Pazartesi günü saat 10.30’de  Kırıkkale Millet Bahçesinde kutlanacaktır.

         Tüm Halkımız Davetlidir.

                                                                                    

İl Kutlama Komitesi

Kaynak: Kırıkkale Valiliği