Kırıkkale Üniversitesi organizasyonunda gerçekleşen ‘Cumhuriyet’in 100. Yılında Türk Savunma Sanayiinde Kırıkkale’ konulu konferansta Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Akçelik konuşma yaptı.

Kırıkkale TSO Meclis Başkanı Ömer Akçelik: “Bilindiği üzere ilimiz; Cumhuriyetle var olmuş, savunma sanayi ile kimliğine kavuşmuş, silaha adını veren şehir olarak kabul görmüş bir sanayi şehridir. Kırıkkale’mizin temel dinamikleri arasında, sahip olduğu önemli akademik, sınai-endüstriyel ve teknolojik tesislerin varlığını saymak gerekir. Şehrimiz bu yönüyle Türkiye’de pek çok ilden önde gelen bir potansiyele sahiptir. İlimizde mevcut, savunma sanayinin motor gücü olan MKE tesisleri, sahip olduğu akademisyen ve öğrenciler ile çeyrek yüzyıllık olmasına rağmen son 20 yılda bürokrasiye kazandırdığı pek çok insan kaynağıyla Üniversitemiz, potansiyeli ile öne çıkan kamu-özel pek çok tesisimiz mevcuttur. İlimizde savunma sanayiine yönelik üretim yapan 50’nin üzerinde firma bulunmaktadır.

IMG_2436Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğine sahip Silah İhtisas OSB özel sektörün yatırımlarıyla Türkiye'nin en önemli savunma sanayi merkezlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte, Kırıkkale’nin sanayi üssü haline getirilmesi hedefine her geçen gün biraz daha yaklaşmaktadır.

Roketsan tarafından ilimize yapılan ve yapımı devam eden yatırımla birlikte ilimizin bu alandaki varlığı daha da güçlenecektir. İlimize yapılan bu büyük yatırımdan dolayı ülkemizin savunma sanayiindeki lider kuruluşlarından olan Roketsan yetkililerine huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

IMG_2404Öte yandan odamızın ‘Savunma Sanayinin Gelişmesinde 10 Yıl İçinde İlk 10 Sıraya girmek için Öncü Rol Üstlenen, İlimizin Ekonomik Kalkınmasında Üyelerine Rehber Olan, Yenilikçi Ve Verimli Bir Kurum Olmak’ gibi bir vizyonu olduğunu belirtmek isterim. On yıl sonra, gayri safi yurt içi hasılada ilk 10’da yer alan ve bunun sürdürülebilirliği için altyapısını tamamlamış bir il olacağımız kanaatindeyiz. Sahip olunan stratejik konumun bu yöndeki en önemli avantaj olduğu görülmektedir. Elde bulunan tüm bu verilerle Kırıkkale’mizin yakın zamanda savunma sanayiinde üst sıralara tırmanacağına olan inancımızı tekrarlıyor, katılımlarınızdan dolayı sizlere, böylesine değerli bir organizasyona ev sahipliği yaptığı için üniversitemize ve organizasyonda büyük emekleri bulunan İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Dikkaya hocama teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi