Çiftçiye yeni ÇKS kuralları anlatıldı

Balışeyh İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde İlçe Müdürü’nün de katılımıyla, mahalle muhtarlarına ve çiftçilere Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’de yayınlanan yeni yönetmelik hakkında bilgiler verildi.FB_IMG_1702279838929

2023/2024 Üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları 1 Eylül 2023 tarihinde başladı ve 2 Ocak 2024 tarihinde son bulacaktır. ÇKS Yönetmeliğinde 18 Kasım 2023 tarihinde yapılan değişiklikle ÇKS’ye kayıt olamayan ama tarımsal üretim yapılan alanların kayıt altına alınması amaçlanmaktadır.

Çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) başvuru şartlarında yapılan değişiklikle çiftçiler fiilen üretim yaptığı ancak miras intikal ve mülkiyet sorunları nedeniyle kayıt ettiremediği tüm tarımsal arazilerini ÇKS ye kayıt edebilecek. Çiftçiler yeni yayınlanan taahhütnameyle arazinin bulunduğu yerdeki muhtar ve aza imzasıyla birlikte İl İlçe müdürlüklerine başvurarak üretim yaptıkları tüm araziler için hak ettikleri tarımsal desteklerden, hibelerden, kredilerden ve devlet destekli tarım sigortalarından yararlanacaklar. 

Kaynak: Haber Merkezi