Boxing Day Nedir? Premier Lig’de Neden Özel Bir Gün?

Her yıl 26 Aralık’ta kutlanan Boxing Day, yani Hediyeleşme Günü, İngiltere ve bazı İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinde bir gelenektir. Boxing Day, aslında yoksullara yardım etmek için başlamış bir bayram olmasına rağmen, günümüzde alışveriş ve spor etkinlikleriyle anılıyor. Özellikle Premier Lig’de Boxing Day, peş peşe oynanan maçlarla futbolseverlerin ilgisini çekiyor. Peki, Boxing Day’in tarihi nedir, nasıl ortaya çıkmıştır? Premier Lig’de Boxing Day’de hangi maçlar oynanacak?

Boxing Day’in Tarihi ve Anlamı

Boxing Day, ismini Noel’den sonra kiliselerdeki sadaka kutularının açılması ve yoksullara dağıtılması geleneğinden alıyor. Bu gelenek, Orta Çağ’da başlamış ve 19. yüzyılda yaygınlaşmıştır. Boxing Day, aynı zamanda Katolik takviminde Aziz Stephen Günü olarak da kutlanır. Aziz Stephen, atların koruyucu azizi olarak bilinir.

Boxing Day, 1871 yılında Birleşik Krallık’ta resmi bir tatil ilan edilmiştir. Daha sonra Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika gibi eski Britanya sömürgelerinde de kutlanmaya başlamıştır. Boxing Day, Noel’den sonra ailelerin bir araya gelmesi, hediyeler vermesi ve dinlenmesi için bir fırsat olarak görülür.

Boxing Day’in Alışveriş ve Sporla İlişkisi

Boxing Day, aynı zamanda alışveriş tutkunlarının da heyecanla beklediği bir gündür. Çünkü Boxing Day’de birçok mağaza büyük indirimler yapar ve insanlar sabahın erken saatlerinde kuyruklar oluşturur. Boxing Day, Birleşik Krallık’ta yılın en yoğun alışveriş günü olarak kabul edilir.

Boxing Day, spor etkinlikleriyle de özdeşleşmiştir. Özellikle at yarışı, kriket ve futbol, Boxing Day’de popüler olan sporlardır. Futbolseverler için Boxing Day, Premier Lig’de arka arkaya oynanan maçlarla dolu bir gündür. Boxing Day’de oynanan maçlar, hem seyirci hem de reyting rekorları kırar.

Kaynak: Haber Merkezi