ATEM Başkanı Akçam arsa sahiplerine çeşitli uyarılarda bulundu.

Birçok firmanın kampanyasını takip ettiklerini ifade eden Akçam, “Türkiye ve KKTC’de arsa payı karşılığı ev sahibi olmak isteyenlere firmalar çeşitli fırsatlar sunduklarını iddia ediyor. Biz ise vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazla. Henüz tarihi belli olmayan teslim sözlerine sözlü olarak inanılmaması, tapu ve kat karşılığı sözleşme yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğini söylemek isteriz” dedi.

“UCU AÇIK HİÇBİR ŞEYE SÖZLÜ VEYA YAZILI OLARAK İTİMAT EDİLMESİN”

Gayrimenkul sektöründe yaşananlar ve yüksek fiyat artışları ev sahibi olmak isteyenleri başka seçeneklere yönlendiriyor. Türkiye ve KKTC’de arsa sahibi olan insanların müteahhit firmalarla anlaşarak arsa payı karşılığı ev sahibi olmaya çalıştıklarını ifade eden Akçam, “İnsanların daha ucuza konut sahibi olmanın yollarını aramalarını çok iyi anlıyorum ama bunun da birçok riskinin olduğunu akıllarından çıkarmasınlar. Zaten bu konuda da firmalarla yaşadıkları sorunlardan dolayı vatandaşlar odamıza şikâyetlerde bulunuyor.” diye konuştu.

Olası risklere değinen Akçam şunlara dikkat çekti: “ Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok olduğundan dolayı teslim tarihi sözlü olarak ifade edilen hiçbir sözleşmeye kesinlikle imza atılmasın.  Sözleşme yapılırken ise tapu ve kat karşılığı sözleşme yapılmasına kesinlikle dikkat edilsin. Ucu açık hiçbir şeye sözlü veya yazılı olarak itimat edilmemesi gerekir. Mutlaka bir hukukçudan destek alınmalı veya odamızla irtibata geçilebilir. Tapu mutlaka aranmalı, köklü firmalar öncelikle tercih edilmelidir. Daire getirili arsaları almak isteyen vatandaşlarımız imzaladıkları sözleşmeleri çok dikkatli bir şekilde kontrol edip imzalamalıdır.”FİRMALAR SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME YAŞIYOR”

Birçok firmanın bu amaçla piyasada olduğuna değinen Akçam, “Odamıza bu tür firmalarla sorun yaşayanlardan çok fazla şikâyet geldiği için biz de bu şekilde kampanyalar düzenleyen firmaları takip ediyoruz. Birçoğunun tutamayacağı sözler verdiklerine şahit oluyoruz, çünkü verdikleri sözlerin gerçekleşmesi şu anki piyasa koşullarına göre çok zor. Bu tür firmalar hem vatandaşları mağdur ediyor hem de bu şekilde organizasyonları yapan kişi veya firmalar sebepsiz bir zenginleşme yaşıyor” ifadelerini kullandı.

“ACİLEN YENİ TEDBİRLERE İHTİYAÇ VAR”

Akçam, arsa sahiplerinin, ucuz konut hayali kurarken tam olarak hangi risklere evet dediklerinin de farkında olması gerektiğini tekrar hatırlatarak sözlerini şöyle sonlandırdı: “ Arsa tedariki ile birleşerek konut sahibi olmak isteyen vatandaşların bu haklı talebinin istismar edilmemesi ve ellerindeki birikimlerin de heba olmaması için mutlaka acilen yeni tedbirlere ihtiyaç duyuluyor. Umuyoruz ki devlet yetkilileri bu konuyla ilgilenecektir.”

BHA

Kaynak: BHA