Kırıkkale Belediyesi tarafından seyyar satıcılara 3 günlüğüne izin verilmesinden dolayı park çevresinde iğne atsan yere düşmez hale geldi. Bu hareketlilik  doğal olarak parkta bulunan tesbih piyasasına da ayrı bir hareketlilik kesildi.

Fefbb211 F594 45A0 85Ec B4E3Be8B5C47

Kırıkkale Hüseyin Kahya Parkı'nda her gün Tesbih Mezatı kuruluyor. Yaklaşık 10 tane yaşlı vatandaş yıllardır tesbih alım -satımı yaparak bu bölgede  tesbih meraklılarını buluşturuyor.

6566D320 4E6A 4565 A5Ac 8D68B2E64B8A

Tesbih taş kalitesine göre fiyatı değişiyor .250 liradan başlayan Kehribar tesbihler Osmanlı taşı olduğu takdirde 20 bin ile 35 bin  liraya kadar Fiyat buluyor. Tesbihçilerin ifadesine göre gençler daha çok Kırıkkale'de Sıgırcık türü İnce tespihleri tercih ediyorlar.Kırıkkale'de 40 yıldır tesbih alım satımı yaparak hayatını devam ettiren tesbih satıcıları var. Kırıkkale tesbih piyasası üzerine yaptığımız sohbette satıcılar  " Hüseyin Kahya Parkı bizim buluşma adresimizdir .Tesbih meraklılarında bizi bildikleri için bura bir nevi alanlarla satanların ortak buluştuğu mekandır. Kırıkkale'de 40 yıldır bu işi yapıyoruz. Yaklaşık 10 kişi bu ticareti devam ettiriyoruz .Tesbih alımını daha çok Konya ve Ankara'dan yapıyoruz. Yeni satışını yaptığımız kadar ikinci el alıp yine ikinci el sattıklarımız da oluyor .Tesbih bir kültürdür . Fiyat aralığı ise Kehribar tesbihler 250 liradan başlayarak Osmanlı taşı olması durumunda 35 bin TL'ye kadar müşteri buluyor. Osmanlı taşının özelliği ne derseniz  ? Stresi alıyor. Özellikle Guatr hastaları boyunlarına kolye gibi taktığı takdirde iyi geldiği söyleniyor. İyi bir tesbih Sahibine her zaman kazandırır .Değeri artar,azalmaz.Türk Milletinin güzel bir hobisidir. Tesbihin her dönüşü Allah'ı Zikreder Bu bakımdan her tanesi anlamlıdır. Ramazan Bayramı arefesinde Havalar iyi olması ve seyyar satıcıların satış yapmasından dolayı Bu durum bize de Olumlu olarak yansıdı. Çok sayıda tesbih sattık dediler."dediler.

Kaynak: Haber Merkezi