Kırıkkale Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen Anadolu Mektebi Yazar Okumaları "Tarık Buğra" il paneli, Kırıkkale Valiliği Konferans Salonunda gerçekleşti. Panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Anadolu Mektebi'nin kurucusu, Tarım ve Köy İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, toplumun en çok ihtiyaç duyduğu şeyin örnek alınacak insanlar olduğunu vurguladı. Güçlü, “Öğrencilerimizin önlerinde uzun bir yol var. Gençlerimize güzel bir istikamet çizersek bu toplumun ihtiyacı olan bireyleri de yetiştirme fırsatı buluruz. Bugün bu toplumun en çok ihtiyaç duyduğu şey örnek alınacak insandır. Anadolu Mektebi bu anlamda ortak paydayı büyütme mücadelesi veriyor. Kendi köklerimizden başlayarak ortak paydayı büyütme, birbirimizi anlama, tanıma ve sevme mücadelesi vermeliyiz. Öğrencilerimiz aslında sıradan bir iş yapıyorlar, yani kitap okuyorlar. Ama bir disiplin içinde ve bir rehber nezaretinde okuyorlar. Anlayarak okuyorlar, notlar alıyorlar ve sonrasında da metinler hazırlıyorlar. Her bir öğrencimiz büyük emek sarf ediyor.” dedi.
Kırıkkale Millî Eğitim Müdürü Rıza Aydın ise, “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları öğrencilerimiz açısından çok kıymetli. Panelist öğrencilerimizin yanı sıra, şehrimizde düzenlediğimiz kutlama ve şenliklerde öğrencilerimizin gösterdikleri başarıları gördükçe geleceğe yönelik umutlarımız her geçen gün bir basamak daha yükseliyor. Çocuklarımızı töresine, ülküsüne sahip bireyler olarak görüyorum. Bu tür etkinlikler sayesinde millî, manevî ve ahlaki değerlere yönelik kazanımlar elde ediyorlar. Buradan tüm öğrencilerime, öğretmen ve yöneticilerime teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yılmaz, okuma alışkanlığının önemine değinerek, “Yaptığımız bütün programlarda öğrencilere sadece kitap okutmanın ötesinde, tercih edilen eserler bağlamında bu toplumu erdemli gençler olarak geleceğe nasıl taşıyabiliriz odağında bir koleksiyon seçilmiş. Çok özel bir koleksiyon okutuluyor.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından, Panel Başkanı Elif Büşra Kanik tarafından sunumlara geçildi. Panelistlerden Elif Kütük "Tutku ve Hayaller", Süeda Göz "Hırsın İnsan Üzerindeki Etkileri", Sudenaz Yurtoğlu "Mutluluk ve Hüzün", Tuana Yıldırım ise "Tarık Buğra ve Gençlik" konularında bilgiler verdiler.
Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Öznur Özdarıcı da panelde sunumu yapılan konulara dair değerlendirmelerde bulundu. Panel, panelist öğrencilere belge dağıtımı ile sona erdi.