Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Kırıkkale Silah Fabrikası bünyesindeki, kentin tek müzesi olan "Silah Müzesi"ni gezebilmek için özel izin gerekiyor.

Müze bir türlü halka açılmadı. Makine Kimya Endüstri silah fabrikası bünyesinde bulunan müze şehir merkezinde  ait eski Düğün Salonu yerine yapılmasına rağmen bir türlü halkın hizmetine açılmadı. Vatandaş merak içerisinde müzenin ziyareti açılacağı günü bekliyor.

MÜZENİN HİKAYESİ

MKE silah Fabrikası bünyesinde olup daha sonra  yogun istek üzerine şehir merkezine taşınan Müze 15 Temmuz 1990'da ziyarete açıldı. Müzede Kurtuluş Savaşı'ndan sonra İstanbul ve Karadeniz halkından toplanarak Anadolu'ya kaçırılan Silahlar sergileniyor.

Müzede yaklaşık 500 eser  var.Müze yetkilileri  "Bu eserlerin hepsi Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün envanter defterlerinde kayıtlıdır. Hepsi orijinaldir. Bunları da 13.-14. yüzyıldan başlayarak günümüze kadar koruyucu, delici, kesici, ateşleyici olmak üzere sıraladık." dedi.

C8580881 5833 4C00 A0C6 3Bc02E785A8B

Müzede paha biçilemeyen eserler bulunduğunu dile getiren yetkililer  "Bu eserler arasında en dikkati çekicisi 14'üncü yüzyıla ait ok ile kılıç gibi silahlara karşı korunmak amacıyla yapılan bir zırh gömleği ve miğfer. Zırhın üzerinde o dönemin şartlarında kullanılan kalite kontrol damgası da bulunuyor. Miğfer ve zırhın ağırlığı 28 kilo." diye konuştu.

Müzede Osmanlıların ilk kullandığı ateşli silahların da bulunduğunu belirten yetkililer  "Sergilenen ürünler arasında sadece kılıç, ok, topuz yok. Osmanlı'nın ilk kullandığı ateşli silahlar da bulunuyor. Ayrıca Batı ülkelerinde 15. ve 16. yüzyıllarda kullanılan silahlar ve çeşitli savaş aletleri de yer alıyor." ifadelerini kullandılar. Kırıkkale halkı ise müzenin günübirlik olarak açılmasınıve sürekli olarak özel izin alınmamasını istiyor.

Kaynak: Haber Merkezi