Kırıkkale’nin Keskin İlçesinde bulunan coğrafik özellikleri ile dikkat çeken erken hristiyanlık dönemine ait sulu mağara ziyaretçilerini bekliyor.

Pazartesi hariç her gün ziyarete açık olan Sulu Mağara , son zamanlarda Kırıkkale’nin en çok ziyaret edilen mekanlarından biri haline geldi.

Aw051772 06

Sulu Mağara’yı Tanıyalım

Sulu Mağara Kırıkkale, Keskin ilçesi, Arzu Bayırı mevkiinde yer almaktadır. Yatay olarak gelişmiş, yarı doğal-yarı yapay, düden konumlu fosil bir mağaradır. Büyük bir bölümü maden ocağı olarak açılan Sulu Mağara’nın doğal bölümü birbirine bağlı üç kattan meydana gelen Pliyosen rölyef sistemine aittir. Toplam uzunluğu 285 metredir. Üç kattan oluşan yapay galerilerde kurşun işletmesi yapılmıştır. Gerek doğal gerekse yapay bölümleri birbirine bağlayan dar geçitler Erken Hıristiyanlık Dönemi'nde yapılmış taş duvarlarla örtülüdür.

2019 E Y L Û Œ Sulu

Hidrolojik olarak vadoz zonda yer alan Sulu Mağara yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular dışında bütünüyle kurudur. Bu suları toplamak için eski dönemlerde derinliği 2 metreyi bulan havuzlar yapılmıştır. Mağara kuru ve sıcak bir havaya sahiptir. Kırıkkale Valiliği, İl Özel İdaresi'nce yapım işi ve çevre düzenlenmesi yapılarak ziyarete hazır hale getirilmiştir.  

7032910

 

Kaynak: Haber Merkezi