Su kaynakları verimli kullanılmalı

Kırıkkale tarım ve orman bünyesinde bulunan kamu kurumlarının temsilcileri koordinasyon toplantısında su kaynaklarının verimli kullanılmasına yönelik projelere ağırlık verilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Tarım ve Orman Bakanlığı birim ve kuruluşları arasındaki koordinasyonun sağlanarak işbirliğinin artırılması amacıyla, İl Tarım ve Orman Müdürleri koordinasyonunda Bakanlığa Bağlı/İlgili kurumların İllerdeki yöneticileri ile aylık periyotlarla ve her ay farklı bir birimin ev sahipliğinde bir araya gelerek İstişare Toplantıları gerçekleştirildi.

 Bu kapsamda İl Müdürü Fatih Ateş’in moderatörlüğünde Kırıkkale İl Müdürlüğü ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Kırıkkale Orman İşletmesi Müdür vekili Mehmet İslamkaya, Kırıkkale Toprak Mahsulleri Ofisi Başmüdür vekili Serkan Akatan, Kırıkkale Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdür vekili Yunus Keskin, Kırıkkale Devlet Su İşleri 56. Şube Müdür vekili Yunus Emre Aksoy, TKDK Uzmanı Canbek Aksoy ve TKDK Uzmanı Mesut Çinkaya’nın katılımıyla gerçekleşti. 

Toplantıda; Tarımsal üretimin planlanması ve su kısıtını merkeze alan yeni üretim modeli anlatıldı. Bu yeni üretim deseni ile su kısıtı riski olan bölgelerde tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin artırılması hedefliyor. Su kaynaklarının daha az tüketildiği sulama sistemlerinin kullanılması, kuraklığa dayanıklı çeşitlerin çoğaltılıp kullanımının teşvik edilmesi ve çevreye daha az zarar veren tarım yöntemlerinin kullanılmasının önemi anlatılarak ülke tarımına katkıları değerlendirildi.

Kaynak: Tarım ve Orman İl Müdürlüğü