F B I M G 1707671113258

10 Şubat 2018 tarihinde Suriye / Afrin bölgesinde Güvenlik Güçlerimiz tarafından başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı'nda Şehitlik mertebesine ulaşan Şehidimiz Kara Pilot Üsteğmen Erdem Mut şehitlikte kabri başında anıldı.

Düzenlenen programda, Türkiye Harp Malulü Gaziler. Şehit Dul ve Yetimleri Kırıkkale Şube Başkanı Rıfat Öcal tarafından Şehit Kara Pilot Üsteğmen Erdem Mut hakkında misafirlere şu bilgiler verildi.

Şehidimiz Erdem Mut;

Ali ve Ayşe çiftinin 3 çocuğun en küçüğü olarak 14 Ekim 1988 tarihinde İlimizde dünyaya gelmiştir. 

İlk ve orta öğrenimini ilimiz Dede Korkut İlköğretim Okulu’nda tamamlamış, 2002 yılında kazandığı Kuleli Askeri Lisesi’nden 2006 mezun olmuştur.

30 Ağustos 2010 tarihinde Ankara Kara Harp Okulu’ndaki eğitimini de tamamlayan Şehidimiz,12 Eylül 2010, 31 Temmuz 2011 tarihleri arasında Ankara Zırhlı Birlik Okul ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Zırhlı Tabur Okul Öğrenci ve Kurslar Bölük Komutanlığı emrinde Subay eğitim kursunu tamamladı.

01 Ağustos 2011 – 06 Mayıs 2014 tarihleri arasında Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı,Tank Tabur Komutanlığı emrinde görev yapmış,07 Mayıs 2014 tarihinde Malatya Kara Havacılık Komutanlığı 2. Kara Havacı Alay Komutanlığı emrinde görevlendirilmiştir.

Şanlı Ordumuzun bölücü terör örgütlerinin sonlandırılması amacı ile Suriye / Afrin bölgesinde başlatmış olduğu “Zeytin Dalı “harekâtı kapsamında 10 Şubat 2018 tarihinde Suriye sınırları içerisinde ki 1027 Rakımlı Tepeye ateş desteği sağlamak üzere görevlendirilen Atak Helikopterimizin Mamaluşağı ve Ömeruşağı bölgesinde Kırıma uğraması sonucu Kara Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Kahraman ile beraber Şehitlik mertebesine ulaşmıştır.

Evli olan Şehidimiz Erdem MUT, Kırıkkale Nur Caminde düzenlenen askeri törenle İlimiz Şehitliğine defnedilmiştir.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kırıkkale Şubesi olarak Şehidimiz Erdem Mut kardeşimizi şahadetinin 6.yılında bu vesilesi ile de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bütün Şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz”dedi.

Kırıkkale Şehitleri Anıtı Cami İmam Hatibi Zabit Karakoç tarafından okunan Kuran’ı Kerim ve yapılan dualar ile Şehidimiz Erdem Mut şahadetinin 6.yılında bu vesile ile de bütün Şehitlerimiz bir kez daha anıldı.

Kaynak: Kırıkkale Harp Malülü Gaziler Derneği