Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Kırıkkale Şube Başkanı Saim Cengiz’in 6 Şubat Depereminin yıldönümünde Basın açıklaması yaptı. 

L6 H Zq B7Lt0 C M Gzk Vz Fb U Jw

Saim Cengiz yaptığı açıklamada depremin bir doğal gerçek olduğunu belirterek önlemlerin alınması ve deprem konusunda halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.Saim Cengiz yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi.

Bugün burada dinmeyen bir acının yıl dönümünde, gerçekleri haykırmak için bulunuyoruz.

6 Şubat depremlerinin üzerinden bir yıl geçti ama hayatımızdaki artçıları sürüyor, bizden alınanların yüreğimizde açtığı yara hala sıcak.

Elbette sadece resmi rakamlara göre bile 50.783 insanımızı yitirdiğimiz bir facianın yarası zaten kolay dinmez ama yaramızın hala ilk günkü gibi kanıyor olmasında ülkeyi yönetenlere 6 Şubat’ın ders olmamasının etkisi büyük.

depremin yıktığı 11 ilde hayat normale dönmüş değil. Buradaki insanlar için yerel seçim hazırlığı için harcadıkları gayretin yarısını bile harcamayan yöneticiler yüzünden bazı illerimizde hala içme suyu problemi yaşanıyor. İnsanlar kara kışı çadırlarda, konteynırlarda karşıladı. Elektrik ve ısınma problemleri artık bu illerin birçoğunda günlük rutin haline geldi.

Birçok yerde hala kamu görevlilerinin barınma ve ulaşım sorunu bile çözülemediği için eğitimden sağlığa kadar neredeyse hiçbir kamu hizmeti aksaksız yürütülemiyor.

Burada ölen insanlar birer rakam değildi, hepsinin yaşamının bir anlamı vardı. Şimdi onların ölümlerini de anlamlandırmanın zamanı. Bu ölümleri milat yaparak depreme daha hazırlıklı kentler inşa etmek, deprem konusunda daha bilinçli bir millet olmak zorundayız.

I M G 20240205 W A0091

6 Şubat’ın açtığı yaranın tek merhemi adalet, 6 Şubatların tek panzehiri ise ders çıkarmaktır; bu ikisini de sağlamak zorundayız!

Birleşik Kamu-İş olarak bu uğurda uğraş vermeye devam edeceğimizi, bu yıkımı unutturmayacağımızı, bu konuda hem adaletin hem de bundan sonrasında alınacak tedbirlerin takipçisi olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

UNUTMADIK, UNUTMUYORUZ, UNUTMAYACAĞIZ!

Kaynak: Birleşik Kamu İş Federasyonu Kırıkkale temsilciliği