KURŞUNKAYA KÖYÜNDE CENAZEDE PİDE VERİLMESİ KALDIRILDIĞI DUYURULDU
Kırıkkale Ahılı köyü ve Bahşılı ilçesinden sonra son günlerde Türkiye genelinde de büyük bilgi gören cenaze defin sonrasında verilen Pide ikram alışkanlığına son verildi.
Keskin ilçesi Arap-Kurşunkaya köyü Muhtarı Tayyip Olgun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.
Köy halkı adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.
Değerli Köylülerimiz
Köyümüzün ileri gelenleri ve büyükleri ile topluca almis olduğumuz kararla Köyümüzde ki cenazelerde defin islemi sonrasinda cenaze sahibi tarafindan evde, camiide veya mezarlikta pide yedirme işi kaldirilmistir.
Bir yakınını kaybetmenin üzüntüsü içinde olan cenaze sahiplerinin, taziye için gelen misafirlere yemek hazirlayıp sunması ilave bir telaşa sebep olduğundan dinimizce de mekruh görülmüştür. Bunun yerine komşular veya akrabalarının cenaze sahiplerine ve uzaktan gelenlere ikramda bulunmaları sünnettir.
İsteyenler cenaze sahibine taziye ve başsağlığı amacıyla, dini değerlerimiz, yas kültürümüze ve geleneklerimize uygun olacak şekilde yemek veya ikramda bulunabilirler.
Herkesin bilgisine sunar, iyi günler dilerim.