Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte Kırıkkale'de kurulan geçici kurban satış yerleri ve hayvan pazarlarında il içi ve iller arası hayvan hareketliliği artmış durumda. Bulaşıcı hayvan hastalıklarının ve salgınların önlenmesi, yetiştiricilerin mağduriyet yaşamaması amacıyla Kırıkkale Valiliği tarafından önemli önlemler alındı.
Valilik tarafından alınan Komisyon Kararı doğrultusunda, sevkiyatın yoğun olduğu saatlerde ve güzergâhlarda, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yol kenarı denetim istasyonları ve İçişleri Bakanlığı kolluk kuvvetlerinin rutin denetim yaptığı yol kontrol noktalarında İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesi Veteriner Hekimleri görev yapıyor. Bu denetimler, mesai saatlerine bakılmaksızın günde en az 8 saat boyunca gerçekleştiriliyor.
Aynı zamanda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Veteriner Hekimleri de Keskin, Balışeyh ve Delice ilçelerindeki denetim noktalarında eş zamanlı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamlı denetimlerin amacı, hayvan sağlığını korumak ve halkın güvenli bir şekilde kurban ibadetini yerine getirebilmesini sağlamaktır.
Kırıkkale Valiliği, tüm yetiştiricilere ve vatandaşlara bu denetimlere gösterdikleri anlayış ve destek için teşekkür ederek, sağlıklı ve huzurlu bir Kurban Bayramı diledi.