Kırıkkale İl Müftülüğü tarafından, 16-19 Haziran 2024 tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı için vatandaşların huzur içinde ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri adına çeşitli tedbirler ve kararlar alındı. 2024 Yılı Kurban Hizmetleri Komisyonu'nca belirlenen düzenlemeler kapsamında, kurban satış ve kesim yerleri ile ilgili detaylar açıklandı.

A. Kurban Satış Yeri

Kurban satış yeri olarak, Arpalık Çukuru Mevkiinde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü karşısındaki Belediye Açık Hayvan Pazarı belirlenmiştir. Kurbanlık hayvanların bu alana girişi 3 Haziran 2024 tarihinden itibaren başlayacaktır.

B. Kurban Kesim Yerleri

Kurban kesimi için belirlenen yerler şunlardır:

 1. Yaren Et ve Et Ürünleri Firması tarafından işletilen Belediye Mezbahası (Arpalık Çukuru Mevkiinde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü karşısında).
 2. Hasandede El-Taş özel Mezbahası (Rafineri Köprüsü Brofen Yanı, Hasandede Köyü).
 3. Kendi imkanlarıyla kurban kesecekler için kesim yerleri:
  • Cumartesi Kapalı Pazar Yeri
  • Kaletepe Kapalı Pazar Yeri
  • Yenimahalle Kapalı Pazar Yeri
  • Bahçelievler Kapalı Pazar Yeri
 4. Vatandaşlar ayrıca, hijyen şartlarına uymak kaydıyla özel mülk veya bahçelerinde kurban kesebileceklerdir.

C. Kurban Satış ve Kesiminin Yasak Olduğu Yerler

Kurban satış ve kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında, cadde, sokak, park ve bulvar gibi umuma açık yerlerde kurban satış ve kesimine kesinlikle müsaade edilmeyecektir. Bu konuda gerekli denetimler Belediye Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

D. Kurban Satış ve Kesim Yerlerinde Personel Görevlendirme

Kurban satış ve kesim yerlerinde görevlendirilen personel, denetim elemanları ve din görevlilerine tanıtıcı "Görevli Kimlik Kartı" verilecektir.

E. Kurban Kesim Ücretleri

Komisyonca belirlenen yerlerde kurban kesim ücretleri:

 1. Büyükbaş hayvanlar için kesim, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti: 3000 TL
 2. Küçükbaş hayvanlar için kesim, yüzme ve dört parçaya ayırma ücreti: 500 TL

F. Kurban Kesim Randevusu Alınması

 1. Belediye mezbahasında Yaren Et ve Et Ürünleri Firması tarafından kurban kesim randevusu verilecektir.
 2. Hasandede El-Taş mezbahasında El-Taş firması tarafından kurban kesim randevusu verilecektir.

G. Denetim

Kurban satış yerleri, 6 Haziran 2024 tarihinden itibaren Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Belediye Zabıta Müdürlüğü ekiplerince denetlenecektir. Kurban kesim yerleri ise bayram günlerinde Kurban Denetim Birimi tarafından denetlenecektir.

H. Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Önlemleri

Kurban satış ve kesim yerlerinde bulaşıcı hastalıktan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılacak ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından belirlenen önlemlere uyulması sağlanacaktır.

İ. Kulak Küpeleri

Kurban kesilen sığır cinsi hayvanların kulak küpesi ve pasaportları, ilgili kişilere Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine Kurban Bayramı'nı takiben 7 gün içerisinde teslim edilecektir.

J. Cezai Müeyyide

Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan kararlara aykırı davrananlar hakkında ilgili mevzuat doğrultusunda gerekli cezai işlemler yapılacaktır.

Kaynak: Kırıkkale İl Müftülüğü