İnsan ve Yaşama Hakkı Savunucusu Amerikalı Rektöre, Kırıkkale Üniversitesi rektöründen Açık Davet

İsrail'in Gazze'de binlerce Filistinliyi katlettiği saldırılar tüm dünyada protesto edilirken Harvard, MIT ve Pensilvanya gibi üniversitelerde de tepkilere neden oldu .

Üniversite öğrencileri, haftalarca İsrail'e tepki göstererek sivillere yönelik katliamın durdurulmasını istedi. Pensilvanya Üniversitesinde düzenlenen barışçıl etkinliklerle üniversitenin ön plana çıkması, Rektör Prof. Dr. Sayın Mary Elizabeth Magill'i hedef haline getirdi.

İsrail'e tepki gösterilerinde ifade özgürlüğünü savunan Pensilvanya Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mary Elizabeth Magill, ABD Kongresine çağırılarak bağışların geri çekilmesi konusunda tehdit edildi ve sürecin sonunda istifa etmeye zorlandı.

Dünya gündeminde yer alan bu durum karşısında Kırıkkale  Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Ersan ASLAN Rektör Magill’i tebrik eden ve Üniversitemize davet eden bir mektup yazdı. Türk milletinin ve Kırıkkale halkının aynı zamanda hislerine tercüman olan Rektör Aslan  mektupta şu satırlara yer verdi:

Prof. Dr. Sayın Mary Elizabeth Magill,

Pensilvanya Üniversitesi Rektörü olarak kampüs antisemitizmiyle ilgili bir kongre oturumunda verdiğiniz ifade nedeniyle eleştirilere maruz kaldığınızı ve bu nedenle 9 Aralık 2023 Cumartesi günü istifa ettiğinizi öğrendim. ABD'deki Pensilvanya Üniversitesi kampüsünde İslamofobiye karşı mücadeleniz ve ifade özgürlüğünün korunması yönünde gayretiniz nedeniyle istifa etmek zorunda bırakılmanız üzüntü vericidir. Filistin'in Gazze şehri ve dünya çapında zulme uğrayan Müslümanlara destek ve yardım çabalarınız için takdirlerimi ifade ediyorum.

Ne zaman arzu ederseniz üniversitemizde her zaman yeriniz olacağından emin olabilirsiniz. Bilgi ve tecrübelerinizin kurumumuza büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Ortak çabalarımızla dünyayı herkes için daha iyi bir yer haline getirebiliriz.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Ersan ASLAN

Rektör

Kaynak: Haber Merkezi