T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı  Ulusal Ajansı tarafından hibelendirilen ve Kırıkkale Milli Eğitim müdürlüğü tarafından yürütülen Erasmus+ Programı Okul Eğitimi öğrenci ve personel hareketliliği faaliyeti kapsamında Kırıkkale Lisesinin konsorsiyum üyesi olduğu 2023-1-TR01-KA121-SCH-000164179 numaralı okul eğitimi akreditasyon projesi ile 7-11 Mayıs 2024 tarihinde   matematik öğretmeni  Dr. Nevin BİLGİÇLİ ve İngilizce öğretmeni Esra GÜLCAN rehberliğinde  9 ve 10.sınıf öğrencileri  Şebnem Aktürel, Yağmur Caner, Ceylin Buğdaycı ve Elif Yeşilyurt İspanya’nın Madrid kentine gitmiştir. Ev sahibi kurum olan Colegio San Buenaventura Lisesinde eğitimlere katılmış ve İspanyol öğrencilerle "Eğitimde Dijitalleşme ve STEAM" ana teması çerçevesinde birçok eğitsel aktivitede ortak çalışma yürütmüştür.

Proje hakkında bilgi veren danışman öğretmen Nevin Bilgiçli “ eTwinning Avrupa büyük ödülü gibi önemli başarılar elde eden uluslararası  projelerde beraber çalışan Türk ve İspanyol öğrenciler bu hareketlilik sayesinde yüz yüze görüşme ve çalışma fırsatı bulmuştur. İspanyol öğretmen Jose Manuel PULIDO , okul müdürü Roberto LlORENTE ve İspanyol öğrencilerin samimi karşılamasının ardından tanışma konuşmaları yapılmış ve ortak faaliyetlere geçilmiştir” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 15 At 13.35.12

BEŞ OTURUMDA PEK ÇOK ETKİNLİK YAPILDI

Faaliyetler hakkında bilgi veren Bilgiçli, “Öğrenciler ilk oturumda Türkiye ve İspanya hakkında sunumlar yaparak ülkelerini tanıtmıştır. Ayrıca ülkelerinin eğitim sistemleri ve okulları hakkında bilgilendirme yapmıştır. Sunumlardan sonra ülkeler hakkında eğlenceli dijital testler uygulanmış kazanan öğrenciler ödüllendirimiştir. Ardından Türkiye ve İspanya' ya özgü yiyecek ve içecek ikramları yapılmıştır. Bu sayede öğrenciler hem birbirlerinin ülkeleri ve kültürleri hakkında bilgi sahibi olmuş hem de akranlarıyla sohbet ederek yabancı dil pratiği yapma fırsatı yakalamıştır.

İkinci oturumda öğrenciler ve öğretmenler dijital öğrenme araçları hakkında tartışmış, kullanışlı yenilikçi dijital eğitim araçları hakkında fikir alışverişinde bulunmuştur. Ardından sosyal bilimlerde matematik uygulamaları dersine katılarak Türk ve İspanyol öğrenciler STEAM etkinliği üzerine grup çalışması yapmıştır.

Üçüncü oturumda İngilizce dersine katılarak öğrenciler oyun temelli ortak dijital öğrenme etkinliği gerçekleştirmiştir.  Ayrıca dünyada etkili üç başarılı kadın hakkında Türk ve İspanyol öğrenciler ortak poster hazırlamıştır. Dördüncü oturumda ise ev sahibi okulun radyo istasyonunu ziyaret edilmiş ve İngilizce haber yayın etkinliği gerçekleştirilmiştir. Beşinci oturumda değerlendirme çalışmaları yapılmış, sertifika dağıtımı gerçekleştirilmiş ve iyi dilekler sunularak vedalaşılmıştır.

Bu eğitsel programın yanı sıra sosyal programda gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler Madrid tarihi kraliyet yolu boyunca yürüyüş yapmış ve tarihi, turistik mekanları ziyaret etmiştir. Ayrıca flamenko gösterisi izlemiş ve ünlü Prado müzesindeki eşsiz eserleri görme imkanı yakalmıştır” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 05 15 At 13.32.01

BAŞARILI SONUÇLAR ELDE EDİLDİ

Bilgiçli, projenin sonuçları hakkında da bilgi vererek “Tüm bu etkinlikler neticesinde öğrenciler bilişsel, sosyal ve kişisel alanda pek çok kazanım sağlamıştır. Farklı dijital öğrenme araçlarını ve STEAM yaklaşımını tanımış, matematik okuryazarlığı, dijital öğrenme, yabancı dil kullanma, grupla işbirlikçi ve uyumlu çalışma becerileri gelişmiştir. Ayrıca kişisel anlamda sorumluluk alma, problemlerle baş etme, pozitif düşünme, özgüvenli olma, farklılıklara saygı duyma bilinci gelişmiştir. Öğretmenler ise farklı eğitim sistemlerini tanıma, karşılaştırma ve yenilikçi eğitim yöntemleri hakkında fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakalamış, gelecek uluslararası projelerde ortaklık kurma adına iyi ilişkiler geliştirmiştir” dedi.

BAŞARILI TEMSİLLERİNDEN DOLAYI TEBRİK EDERİM

Okul Müdürü Sami YANIK “Hareketlilikte yer alan öğrencilerimize ve onlara rehberlik eden öğretmenimiz Dr. Nevin BİLGİÇLİ' ye, gözlem faaliyetini gerçekleştiren öğretmenimiz Esra GÜLCAN’ a  okulumuzu, ilimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmelerinden dolayı tebrik ve teşekkür ederim. Ayrıca böyle başarılı projelerin oluşmasında önderlik eden İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ARGE birimine teşekkürlerimizi sunarız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Kırıkkale Lisesi