Kırıkkale'de Kırtasiye Ürünlerine Yüzde 400 Artış Yaşandı

Kırıkkale'de son zamanlarda kırtasiye ürünlerine olan talepte gözle görülür bir artış yaşandı. Bu artış, özellikle eğitim kurumlarının açılmasına yakın döneme denk geldi. Pandemi nedeniyle uzaktan eğitimin sıkça kullanıldığı bir dönemde, okulların yüz yüze eğitime geçişi ile birlikte öğrenci ve velilerin kırtasiye ürünlerine olan talebi büyük ölçüde arttı.

Kırıkkale'de tekerlekli ve prefabrik ev üretiyor Kırıkkale'de tekerlekli ve prefabrik ev üretiyor

Kalemlerden defterlere, boya kalemlerinden yapıştırıcılara kadar geniş bir yelpazede bulunan kırtasiye ürünlerinin fiyatlarında yaşanan bu yüzde 400'lük artış, vatandaşları endişelendirmeye başladı. Özellikle düşük ve sabit gelirli aileler için bu artışın eğitim masraflarını olumsuz etkileyeceği ifade ediliyor.

Eğitim sendikaları ise konuyla ilgili olarak, 'Öğrenci ve velilerin eğitim masraflarının bu şekilde artması kabul edilemez. Devletin bu konuda gerekli adımları atarak vatandaşları koruması gerekiyor. Aksi halde eğitim fırsat eşitsizliği daha da derinleşebilir.' şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise konuyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapmasa da, velilere ve öğrencilere destek olacak adımların düşünüldüğü belirtiliyor.

Yaşanan bu fiyat artışının gelecekte nasıl bir etki yaratacağı ve yetkililerin bu konuda nasıl bir çözüm üreteceği merakla bekleniyor.