Keskin Kültürünün vazgeçilmezi ,Taşan kardeşler

F B I M G 1709406904156

Keskinli ünlü halk ozanı Hacı Taşan'ın yeğenlerinden oluşan Taşan Kardeşler Keskin'e ziyarete gelenlerin dinlemeden gitmedikleri bir grup haline geldi. 

Taş Mektebin tarihi dokusunda yöre türkülerini seslendiren Taşan Kardeşler sazları ,sesleri ve türküleri ile büyük beğeni topluyor. Adeta dinleyicileri Anadolu türkülerinin deryasında yolculuğa taşıyorlar.

Adres,Taş Mektep

Hacı Taşan Kültür Merkezi (Taş Mektep) müzik dinletisi ile kendiniz bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz. Taş Mektep sizi geçmişte bir yolculuğa sürükleyecek. Neşet ERTAŞ, Hacı TAŞAN gibi ustaların ezgileri ile burada eskiyi yad edeceksiniz. 

Kültür merkezinde “Bozlak Kültürü ve Abdallık” geleneğine uygun organizasyonlar gerçekleştirilerek türkü dinletileri, sohbetler düzenlenmekte ve abdal kültürü yaşatılmaktadır. 

Bina tek katlı olarak kırmızı Ankara taşından inşa edilmiştir. Yapıya giriş doğudandır. Bu cephede ortada taş merdivenle bir sundurmaya çıkılmaktadır. Sundurmadan ana yapıya geçişte yer alan kapı, taş bir silme ile çerçeve içine alınmıştır. Üstü kenarı silmeli üçgen alınlıklıdır. Bu cephenin her iki yanında dikdörtgen üçer pencere vardır. Pencerelerin üst tarafı ortası kilit taşlı ve kemerlidir. Bunların üstünde yine taştan yarım daire silme yapılmıştır. Dikdörtgen planlı olan yapının iki kısa tarafında üçer pencere, arka yüzde beş pencere bulunmaktadır. Yapının çatıya geçiş kenarı taştan saçak silmelidir. Çatı Marsilya kiremitlidir.

Keskin ilçe merkezinde bulunan bu tarihi mekanı ziyaret etmeden Kırıkkale’den ayrılmayın!

Kaynak: Haber merkezi