Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, 15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin engellenmesinde, Kahramankazan'ın gösterdiği şanlı direniş sebebiyle “kahraman” unvanına layık görülmesinin 7. yıl dönümü için yayımladığı mesajında, “Bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilçemizin adının Kahramankazan olarak değiştirilmesi kararının yıl dönümünü idrak ediyoruz” dedi.

KAHRAMAN KAZAN (2)Başkan Oğuz, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen FETÖ darbe girişiminin engellenmesinde gösterdiği destansı direnişin ardından “kahraman” unvanına layık görülen ilçelerinin bu unvanı alışının 7. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Oğuz, mesajında şunları kaydetti:

“Bugün, ilçemiz tarihi için kıymetli bir gündür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilçemizin adının Kahramankazan olarak değiştirilmesine ilişkin kanunu onaylamasının 7. yıl dönümünde; Türk Milleti'nin istiklal aşkı ve iradesine sahip çıkış destanını bir kez daha idrak ediyoruz.

Ezelden beridir hür yaşamış ve istiklalini, istikbalini asla bedhahların eline bırakmamış Türk Ulusu'nun tezahürü olarak, Kahramankazan'ımızda kanlı darbe girişimine tüm gücüyle, canıyla ve tüm varlığıyla karşı koyan kahraman halkımızın; ilçemize kazandırdığı bu unvanı, ona layık bir bilinçle taşımaya devam edeceğiz.

Kadını, erkeği, genci yaşlısı, askeri, memuru, işçisi, öğrencisi... Tek vücut olarak hainlere karşı durmuş ve milli iradesiyle, şerefine sahip çıkmış olan Kahramankazan'ımız; o meşum gecede Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kayıtsız kalmayarak, tüm yurt genelinde vatandaşlarımızın yaptığı gibi sokaklara çıkıp demokrasisini savunmuştu.

Darbeci hainlerin komuta merkezi olan Akıncı Üssü’nden kalkarak sivil halkı, TBMM’yi ve devlet kurumlarını bombalayan savaş uçaklarına göğüslerini siper ederek hain darbecilere “DUR” diyen hemşehrilerim için taşıdığım onur ve gururu bu vesileyle bir kez daha dile getirmek isterim.

KAHRAMAN KAZAN (3)Tarihe altın harflerle geçen bu destanı yazan hemşehrilerimize şükranlarımı sunuyorum. Allah’a şükürler olsun, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu hain girişimi atlatmasında Kahramankazanlıların feraset ve basireti önemli bir yer tutmuştur. Bu unvan ilçemize tüm Türk Milleti’nin kahramanlığının bir sembolü olarak verildi. Bu unvanı ömrümüzün sonuna kadar onur ve gururla taşıyacağız. Bu vesileyle ilçemizin ‘kahraman’ unvanı verilmesinde başta, bu anlamlı unvan için "Kazan ilçemiz isminin başına aldığı 'Kahraman' ifadesini bir lütuf olarak değil, verdiği 9 şehit ve 92 gazi ile yüreğinin, bileğinin hakkıyla elde etmiştir" diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, emeği geçmiş herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Bizlere kahraman bir ilçeye Allah'ın izniyle, vazifeyi nasip etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; gazilerimize sağlıklı, uzun ömürler diliyorum."

Editör: Müjgan BARIŞ