Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürü Fatih Ateş ve Müdür Yardımcısı, Konya’da bulunan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne (DSYB) ait Enbir Süt Fabrikasını ziyaret etti. Bu ziyaret kapsamında, yetkililerden fabrikanın işleyişi hakkında bilgi alarak tecrübelerinden yararlandı.
Kırıkkale’de kurulması planlanan 10 ton süt işleme ve paketleme kapasitesine sahip tesis için proje aşamasında sona yaklaşıldığı bildirildi. Süt Üreticileri Birliği’nin kurulması ile hız kazanan proje kapsamında, Kırıkkale’nin dört ayrı noktasında Süt Toplama Merkezi oluşturulacak. Bu merkezlerde toplanan sütler, Kırıkkale’de kurulacak fabrikada işlenecek.
İl Müdürü Fatih Ateş, kente eksikliği hissedilen süt fabrikasının kurulmasıyla Kırıkkale’ye yeni bir marka kazandırılacağını belirterek memnuniyetini dile getirdi. Ateş, "Bu tesisin kurulması, Kırıkkale’de süt üreticilerine büyük bir katkı sağlayacak ve yerel ekonomiyi canlandıracaktır. Ayrıca, Kırıkkale'nin süt ve süt ürünleri sektöründe önemli bir yere sahip olmasına yardımcı olacaktır," dedi.
Projenin tamamlanmasıyla, Kırıkkale’de süt üretiminin daha organize ve verimli bir şekilde yapılması hedefleniyor. Süt Toplama Merkezleri sayesinde üreticilerden toplanan sütler, modern tesislerde işlenerek yüksek kaliteli ürünler olarak tüketicilere sunulacak.
Bu ziyaret ve projenin ilerlemesi, Kırıkkale’de tarım ve hayvancılığın gelişimine önemli bir katkı sağlayacak ve bölgenin ekonomik büyümesine destek olacaktır.