Fiyat etiketi kararında değişiklik

Fiyat etiketleri yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre;

1 Ocak itibari ile kafe ve restoran gibi işletmelerde satışı yapılan ürünlerin fiyat listesi mekan kapısında ve masaların üstünde yazacak.

Fiyat etiketleri yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yeni karara göre; işletmelerin giriş kapısında ve masaların üstünde satışı yapılan ürünlerin fiyatı yer alacak. Yeni karar ile ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, “Lokanta, kafe, pastane, restoran gibi kuruluşlarda mutlaka menü ve fiyatlarının hem kapının önünde hem masada her ikisinde de olacak” dedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile; ‘lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunan işyerleri tarafından, fiyat ve menü bilgileri giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılacak, takılacak veya konulacak.’ Bu düzenleme ile, hizmet sunumundaki ihtilafların önlenmesi, keyfi fiyat artışları yapılması ve tüketicilerin mağduriyetini engellemek amaçlandı.”

Kaynak: Haber Merkezi