Dji 0078

Tarihi Çeşginir Köprüsü, Kızılırmak’ın içerisinden geçtiği Çeşnigir Kanyonu, kanyonu tepeden gören cam teras, kanyon kenarındaki yürüyüş parkuru, kanyon içerisinde tekne turu, yöresel ürünler satış alanımız ve birçok güzelliği burada bulacaksınız. 

Çeşnigir Köprüsü ve Çeşnigir Kanyonu Kırıkkale ilinin en önemli turistik lokasyonlarından bir tanesidir. 13'üncü yüzyıla ait bir eser olan Çeşnigir Köprüsü’nün yapımında kesme taş kullanılmış olup uzunluğu 110 metredir. 6 metre genişliğinde olan köprü kanyon girişinde bulunmaktadır. Mimar Sinan tarafından yeniden yapılmış ve sonraları köprünün ayak kısımları su içerisinde kalmıştır. 

C17
 
Kırıkkale/Keskin-Karakeçili ilçeleri sınırında Kızılırmak’ın geçtiği havzada, Büklükale tarihi kazı alanının yakınında ve Kırıkkale merkeze 38 kilometre mesafede yer almaktadır. 

Alan 424 dönüm olup; alanda tarihi köprü aydınlatması, cam ve ahşap seyir terası, iskele ve tekne turu, ahşap merdivenler, yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, macera parkı, gençlik kampı, su platformları, kafeteryalar, yöresel satış üniteleri, mescit, wc, otopark alanları bulunmaktadır. Ankara ve civar illerde yaşayanlar için eğlenceli aktiviteler yapabilme imkanı sunmasının yanı sıra, huzur bulunacak alternatif bir alan özelliğine sahiptir.

Bak 5168

Kanyon çevresinde yeme-içme alanları mevcuttur. Ziyaretçilerimiz hem kahvaltı etme hem de yemek yeme amaçlı olarak bu tesislerimizi ziyaret edebilmektedirler. 

Seyir teraslarında kanyonun muhteşem görüntüsünü izlemeniz ve kanyon kenarındaki parkurda yürüyüş yapmanız, tekne turu ile kanyonun derinliklerine ilerlemeniz sizlerde eşsiz hisler bırakacaktır. 

Bak 5379 H700

Kaynak: Haber Merkezi