SAYIN BAHATTİN AKYÖN’ÜN

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

 AK Parti Kırıkkale Belediye Başkan Aday Adayı Bahattin Akyön  10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı. Aynı zamanda kendisi de basın camiasının içerisinden gelen Bahattin Akyön 9 yıl Suudi Arabistan'da Cidde  Basın Ateşi olarak görev yaptı.

 Bahattin Akyön'ün  kutlama mesajı

​Demokrasilerde 4. güç olarak kabul edilen basının işlevini tam olarak gerçekleştirebilmesi, bu mesleği teknik ve etik bakımından haiz olması gereken çalışanların özlük haklarının, mesleki birikimlerinin ve çalışma şartlarının çağdaş ölçülere uygun hale getirilmesiyle mümkündür. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün temini gerek kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması açısından hayati önemdedir.

​Bundan dolayı gazetecilik, günümüzün en önemli, en etkili mesleklerinin başında gelmektedir. Kamu görevi yapan gazeteciler, büyük birikim, özveri ve emek isteyen bir mesleğin icracısı konumundadırlar. Bu nedenle gazetecilik mesleğini yapanların ekonomik, sosyal ve mesleki konularda çağın gerektirdiği geniş imkânlara sahip olmaları gerekmektedir. Bir ülkede fikir özgürlüğünün işlerlik kazanması, “Musademe-i Efkardan Barika-i Hakiakat Doğar” özdeyişi istikametinde, farklı görüşlerin ifade edilebilecek kanallar bulması, “ekmeğini yediklerinin kılıçlarını sallamaması”, ancak gazetecilerin konumunun iyileştirilmesiyle mümkün olabilir.

​10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın sağladığı imkânların genişletilmesi ve böylece güçlü, “cüzdanına değil, vicdanına sorumlu” bir medyanın tesis edilmesi, demokrasimizin gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır.

Bu vesile ile tüm Basın Camiasının Gazeteciler Gününü kutlar, Saygılar Sunarım

Kaynak: Haber Merkezi