D S C1221

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı, 27 Mayıs 1960 Darbesi'nin yıl dönümü münasebetiyle, Türkiye genelinde 81 il teşkilatında basın açıklamaları düzenledi. Bu kapsamda, bugün saat 10:00'da AK Parti İl Teşkilatı'nda gerçekleştirilen basın açıklaması, AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Engin Pehlivanlı tarafından yapıldı.

D S C1225

27 Mayıs Demokrasi Darbesi Yıl Dönümü Basın Açıklaması

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı, basın açıklamasında 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'ni, Türk demokrasisine vurulmuş ilk hançer olarak nitelendirdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olan 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile atılmıştır. 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır.

Dönemin tek partili CHP yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa süre içinde gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu’dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından 'Türkçe Ezan' uygulamasını kaldırarak Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir. Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla 1960 yılında, askerin namlusunun Çankaya Köşkü’ne çevrilmesini sağlamışlardır.

D S C1237

Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari 'Yassıada Yargılamaları' ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur.

Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryo da 15 Temmuz’da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak Milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz’da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 15 Temmuz’da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.

Bu vesile ile Türkiye’de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor; demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız."

445755745 10161189421313818 6502719675699064351 N

AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı'nın bu açıklaması, 27 Mayıs Darbesi'ni anma etkinlikleri çerçevesinde demokrasiye olan bağlılığın ve darbelere karşı duruşun altını çizdi.

Kaynak: Haber Merkezi