24 Haziran 2018 Pazar
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
Pirinç Fabrikasında Yangın
Pirinç Fabrikasında Yangın
Kırıkkale’mizde öncü olacak
Kırıkkale’mizde öncü olacak
Temizlik Başladı
Temizlik Başladı
Kırıkkalespor yeni logosuna kavuştu
Kırıkkalespor yeni logosuna kavuştu
  YAZARLARIMIZ
İslam Dininin Sağlığa Bakışı
22 Ekim 2013 Salı Bu yazı 27425 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kıymetli okurlarım,

 Dinimiz İslam, insan hayatına ve dolayısıyla insan sağlığına büyük önem vermektedir. İnsan sağlığını korumak, dinimizin temel amaçlarındandır. Hayat, Yüce Allah’ın biz insanlara sunduğu en önemli nimetlerden birisidir. Hayat; sağlık içerisinde devam ettiği sürece güzeldir, tatlıdır. Sağlığı bozuk olan müslüman kardeşlerimizin hayatı  ve ibadetleri düzgün değildir.

Rabbimizin biz insanlara belirli bir süre için verdiği, hayatımızın kıymetini bilerek, sağlığımızı korumak ve kollamakla sorumluyuz. Aksi takdirde vücudumuzun bütün uzuvları bizden davacı olacaklardır. Sağlık bize Rabbimiz’in en büyük ikramıdır. Bunun kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz : “Üç şeyin değerine paha biçilmez : Güven, sağlık ve yeterli derecede geçim.” buyurmuşlardır. Başka bir Hadis-i Şeriflerinde ise Allah Rasülü şöyle buyururlar : “Hasta olmadan sağlığın, ölüm gelmeden hayatın, ihtiyarlamadan gençliğin, meşguliyetten önce boş vaktin, yoksulluğa düşmeden servetin kıymetini biliniz.” emri sağlığımıza ne kadar dikkat etmemiz gerektiğini göstermektedir.

Yüce Dinimiz, insan sağlığının korunmasını emrederek, vücuda zarar verecek olan bütün şeyleri tamamen yasaklamıştır.Dünyada en büyük mutluluk, ne parada ne puldadır. Mutluluk; sıhhattedir. Mutluluk parada pulda arayanlar, yanıldıklarını hastalandıkları zaman anlarlar. Yüce Mevla’mız  Kur’an-ı Kerim’de : “İnsanlarla Allah arasında mal, mülk ve para perdedir. Ne zaman insanoğlunun başına bir felaket gelse veyahut hastalansa o zaman Allah aklına düşer de arar.” buyurarak en  büyük mutluluğun parada değilde, bir nefeslik de olsa sıhatte aranmalıdır.

Sağlığı korumak ve hastalanmamak için gerekli olan bütün tedbirlere başvurmak dinimizin kaidelerindendir. Nitekim Rabbimiz içkiyi, eroini, kokaini, afyon gibi zararlı maddeleri yasaklamasının temelinde insan sağlığını korumak yatmaktadır. Ayrıca temizliğin imandan kabul edilmesi, ibadetlerde, abdest ve gusülün şart koşulması, yemek öncesi ve sonrası el yıkanması, dişlerimizin temizliğinin istenmesinin altında hep dinimizin sağlığa verdiği önem yatmaktadır.

Sağlığımızı korumak ne kadar önemli ise, hastalanınca da tedavi olmak da en az o kadar önemlidir. Bu bakımdan Kâinatın Serveri Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz : “ Allah (c.c.) verdiği derdin devasını da verir”    “ öyleyse tedavi olunuz”  buyurarak, hasta olanların, tedavi olmalarının dini bir sorumluluk olduğunu belirtilmiştir.

Müslüman önce kendini hastalıklara karşı koruyacak ama buna rağmen yine de hasta olursada tedavi olacaktır. Önderimiz Sevgili Peygamberimiz : “ Bir yerde veba hastalığı olduğunu duyunca oraya girmeyiniz, bulunduğunuz  yerde de bulaşıcı bir hastalık çıkarsa oradan da dışarı çıkmayınız” buyurarak insan sağlığına gereken değerin nasıl verilmesini bizlere öğretiyor. İsalamiyet sadece kendi sağlığımızı değil, başkalarının sağlığına  da yardımcı olmamızı ister. Dinimiz temizlik üzerine kurulmuştur. Maddi ve manevi kirlerden temizlenip, arınanları Yüce Allah sevdiğini beyan buyurmuştur. Elbise, beden, ruh, ve çevre temizliği emeredilmiştir. Temiz gıdalar helâl kılınmış ve insan sağlığını bozan pis gıdalar da haram kılınmıştır.

Ashabı Kiramdan bazıları hastalanınca Peygamberimiz’e gelerek ; “Hastalandık, bundan dolayı tedavi olalım mı Ya Rasulullah?” diye sormaları üzerine Peygamber Efendimiz : “ Evet, Ey Allah’ın kulları tedavi olunuz, Zira Rabbimiz yaşlılıktan gayri, dermansız bir dert vermemiştir.”   Rabbimiz de Kur’an-ı Kerim’de : “... Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayınız…”buyurarak hastalıklara karşı daima tedbirli ve dikkatli olmamızı öğütlenmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Hakan Öztürk
Kırlangıçoğlu Oktay
İsmail Dursun Kuzucu
Gökhan Demir
Fazlı GÜVENTÜRK
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  23 Haziran 2018 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net