13 Ağustos 2020 Perşembe
 
ANA SAYFA FOTO GALERİ KIRIKKALE WEB TV İLÇE-BELDE HABERLERİ
Haber Ara  
 
MKE KONUTLARINDA SONA GELİNDİ
MKE KONUTLARINDA SONA GELİNDİ
Vatandaşların Hizmetine Sunulacak
Vatandaşların Hizmetine Sunulacak
Akşener Emine Bulut'un ailesini ziyaret etti
Akşener Emine Bulut'un ailesini ziyaret etti
Müdürlerle  E-Toplantı
Müdürlerle E-Toplantı
  YAZARLARIMIZ
HZ.MEVLÂNÂ’DAN… İNSAN VE AŞKA DAİR
18 Aralık 2011 Pazar Bu yazı 34565 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“Üç sözden öte değil;
Bütün ömrüm şu üç söz:
Hamdım, piştim, yandım!..”
66 yıllık hayatını bu “üç söz”le özetleyen Hz. Mevlânâ; 30 Eylül 1207’de bu günkü Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan ülkesinin Belh şehrinde doğdu. 17 Eylül 1273’te de Konya’da vefat etti. Ölümü O’nun için bir “düğün gecesi” idi! Ve…Bir Pazar günü, en çok sevdiğine; “sevgililer sevgilisi”ne kavuştu!..

Sevgili okurlar! Hz. Mevlânâ’nın söz ve düşünceleri, sekiz asra yakın, bütün insanlığa ışık saçıyor. Dün olduğu gibi, bu günde hâlâ O’nun söz ve düşünceleri, kararan gönüllerimizi aydınlatmaya devam ediyor!.. Kıymetli okurlar! Hz. Mevlânâ’nın söz ve düşüncelerini bu daracık sütunda anlatmak ne mümkün! Biz burada, elimizden geldiğince ve dilimizin döndüğünce, birkaç cümleden de ibaret olsa, O’nun “insan” ve “aşk”a dair sözlerinden bir kısmını, sizlere aktarmaya gayret edeceğiz…

Aşağıda sizler için derlediğimiz, -okyanusta birkaç damla misali- işte o hikmetli sözlerden bir kaç demet!.. “İnsan”a Dair Sözleri:

- Hak dostu olan bir insan ile, bir an beraber bulunmak, bir can değer. Ondan düşen bir kıl, kıymetli madene değer. Fakat öyle insan da vardır ki, onunla bulunmak, onunla konuşmak şöyle dursun, onu görmemek cihan mülküne değer…

- Allah melekleri yarattı, onlara akıl verdi. Hayvanları yarattı, onlara şehvet verdi. İnsanları yarattı, onlara hem akıl verdi, hem şehvet. Kimin aklı şehvetinden üstün olursa, meleklerden daha yücedir. Kimin şehveti aklından üstünse o, hayvanlardan da aşağıdır.

- Allah, bizim huyumuzu da kendi huyuna uygun, kendi sûretine göre yarattı; bizim vasfımız da O’nun vasfından bir örnektir.Yaratıcı Allah, kendisine şükür ve hamd edilmesini ister. Bu yüzden insanın huyu da böyledir, o da kendisinin övülmesini diler!..

- Ey insan! Sen görünüşte sûretinle küçük bir âlemsin, ama mânen gerçek varlığınla en büyük âlem sensin!..

“Aşk”a Dair Sözleri:

- Âşıkların sevinçleri de kederleri de Hak’tır. Hizmetleri de, hizmetlerine karşılık aldıkları da Hak’tır. Bir âşık, sevgilisinden başkasını seyre dalarsa, o gerçek âşık değildir.

- Aşka düşen kişide, zerre kadar korku yoktur. Aşk mezhebinde her şey aşka kurbandır. - Aslolan sevmektir. İnsanın mayasındaki bu duyguyu arıtmalı, ayıklamalıdır. Bedenimiz bir kovan gibidir. Bu kovanın balı ve mumu da ilâhî aşktır.

- Gökyüzünde, yıldızlar arasında parlak ay nasıl görünürse, aşk da yüzlerce kişi arasında öyle görünür. O göründü mü, herkesin parlaklığı söner.

- Bizim peygamberimizin yolu aşk yoludur. Biz aşk çocuklarıyız; aşk bizim anamızdır. - Aşk, kimseye niyazı olmayan Allah’ın vasıflarındandır. O’ndan başkasına âşık olmak, geçici bir hevestir.

*** - Öldüğüm gün, tabutumu omuzlar üzerinde gördüğün zaman, bende bu dünyanın derdi var sanma… Bana ağlama, yazık yazık, vah vah deme…

- Ölümümüzden sonra, mezarımızı yerde aramayınız!.. Bizim mezarımız ariflerin gönüllerindedir…

Selâmların en güzeli ile binlerce selâm sana, ey yanmış gönüllerin sultanı!..

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
   
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Kırlangıçoğlu Oktay
Başar Özdemir
Erdal Geyikçi
Ahmet Tarlabölen
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  13 Ağustos 2020 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net