17 Ekim 2021 Pazar
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yerel Medya Çalışıyor
Yerel Medya Çalışıyor
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
Sözleşmeli İdareci Uygulamasına Son Verilsin
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
6. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri
Müstakil Evde Yangın !
Müstakil Evde Yangın !
  YAZARLARIMIZ
ÇAKA BEY EFSANESİ…
05 Eylül 2011 Pazartesi Bu yazı 28910 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

“ İstanbul, Fatih’ten 350 yıl önce fethedilebilirdi.”

Bu sözler Bizans tarih uzmanı Vasilevsky’e ait. İstanbul, XI. yüzyılda Türklerin eline geçerek Bizans İmparatorluğu son bulabilecekti… Bizans, Rumeli’de Kuman, Anadolu’da da Selçuklu Türklerini kullanarak, bu büyük tehlikeyi atlatır. Tehlike, İzmir ve çevresine egemen olan Türk Beyi Çaka’dan (Çakan) gelir. Çaka Bey kimdir? Önce onu tanıyalım. Çaka Bey, Oğuzların Çavuldur boyuna mensup bir akıncı beyi idi. Malazgirt Savaşı sonrasında Bizans kuvvetleriyle giriştiği bir çatışmada esir düşmüştür. İstanbul’a götürüldüğünde de Bizans İmparatoru III. Nikeforos’un dikkatini çekerek Bizans sarayına alınıp, orada eğitilerek Bizans soyluları arasında yerini alır. Bizans sarayında serbestçe hareket edebilen Çaka Bey, pek çok bilgi ve deneyim kazanır ve hatta Yunanca ve denizcilik de öğrenmiştir.

Göktürklerin büyük veziri Bilge Tonyukuk’un zayıf ve güçlü yönleriyle Çin’i tanıyışına benzer şekilde Çaka Bey’de Bizans’ı Bizanslılardan daha iyi öğrenir. Çaka Bey, Bizans’ı ele geçirmek için yalnızca kara gücünün yetmeyeceğini, deniz gücünün de zorunlu olduğunu ilk görenlerden birisidir. Zira VII. yüzyılda Persler Üsküdar’a, Avar Türkleri Galata tepelerine kadar gelmişler, fakat deniz güçlerin olmadığından geri dönmek zorunda kalmışlardı. Bunları bilen Çaka Bey, Bizans donanmasını yakından inceler.

1081 yılında Bizans tahtına İmparator I.Aleksios Komnones geçince de hürriyetine kavuşur ve elindeki kuvvetlerle İzmir’i kuşatarak Bizanslılardan alır. Çaka Bey, İzmir ve adalardaki denizci Rumların da desteğiyle 40 parça gemiden oluşan ilk Türk filosunu kurar. Filo 1081’de Ege Denizi’ne açılır ve Uzunada açıklarında Bizans donanmasını mağlup eder. Çanakkale boğazını denetimine alır.

Çaka Bey, Rumeli’den Bizans’a ilerleyen Peçenek Türkleriyle anlaşır. Selçuklu Sultanı I.Kılıçaslan’a da kızını vererek Selçuklu Devletiyle akrabalık kurar. Bizans İmparatorlarının taşıdığı “Basileus” unvanını alır. Çaka Bey, karadan ve denizden ortak hareketle İstanbul’u almayı planlar.

Bizans tarih uzmanı Vasilevsky, bu müthiş girişimi şöyle değerlendirir: “Çakan’ın kişiliğinde, bir barbarın girişimci cüretiyle, Bizans eğitiminin inceliklerini birleştiren bir Bizans düşmanı ortaya çıktı. Çakan, çağının Doğu Avrupa siyasetini çok iyi biliyordu. Genel Türk hareketinin ruhu olmayı planlamıştı. Peçeneklerin anlamsız dolaşmalarına ve yağmalarına belli ve makul bir amaç ve genel bir plan verebilecek güçteydi… Böylece Bizans kalıntılarından yeni bir Selçuk ve Peçenek devleti doğabilecekti.”

Ne var ki Çaka Bey’in planını öğrenen Bizans, Peçenekler’e karşın Kuman Beyleri Bönek ve Tongurtak’ı İstanbul’a çağırır. Bizans ordusundaki Kuman kökenli Karaca ve Uzan adlı generallerinde desteğiyle, onları parlak bir şölenle ağırlar, adeta gözlerini kamaştırır. Sonunda Çaka Bey’le buluşarak Bizan’a saldırmayı planlayan Peçenekler, saldırıdan bir gün önce (1091 Nisanının son günü) Kuman(Kıpçak) Türkleri tarafından çoluk çocuk demeden ani bir saldırıyla tamamen kılıçtan geçirilir. Kurtulan Peçenekler, Hıristiyanlaştırılarak Vardar nehrinin doğusuna yerleştirilir. Bizans, Kumanların bu zaferini “İskitler (Peçenekler), bir gün yüzünden Mayıs’ı göremediler” diye yazmaktadır.

Bizans, bir zamanlar Çinlilerin yaptığı Türk’ü Türk’e kırdırma planlarına devam eder ve İmparator Aleksios, Selçuklu Sultanı I.Kılıçaslan’a bir mektup göndererek şöyle der:

“Senin kayınbaban Çakan, her ne kadar Bizans’a karşı hazırlanıyor görünse de bu bir aldatmaca. O büyük imparatorluğu alamayacağını bilir. Bütün entrikalar sana karşı yönelmiştir” der.

Bu yalanlara inanan I.Kılıçaslan, kendisinden destek istemeye gelen kayınbabasını içkili bir şölenden sonra öldürtür. Bizans, Çaka Bey’den kurtularak derin bir nefes alır. Çaka Bey’in İstanbul’u ele geçirme rüyası Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed’e nasip olacaktır. (Kaynakça: Selçuklu Tarihi, İbrahim Kafesoğlu, Doğan Avcıoğlu Türklerin Tarihi)

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Kamil Öcal
MESUT ARLIER
Şevket ÖZSOY
Hakan Öztürk
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  16 Ekim 2021 Cumartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net