12 Nisan 2021 Pazartesi
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
34 Yıllık Büyük Tecrübe: Atılım Yapı Market
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
OĞUZ BOYU DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDA GÖREV DEĞİŞİMİ
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
19 Kişiye 118 Bin Lira Ceza
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
Alt Geçidin Asansörü Aktif Hale Getirildi
  YAZARLARIMIZ
TÜRKÇE SEVENLER LİSESİ; ÇERİKLİ LİSESİ!..
16 Mayıs 2011 Pazartesi Bu yazı 15359 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Kırıkkale’mizin Delice kazasına bağlı bir belde; Çerikli… Yozgat-Sivas karayolu ile Kayseri-Adana demiryolu, bu beldenin tam ortasından geçer. Diğer Anadolu insanı gibi aza kanaat eden, devletine ve milletine her şartta yürekten bağlı, bağrı yanık kişileri sinesinde barındıran mütevazi bir belde Çerikli!..

Bu günlerde yerel basında, adından sıkça söz ettiren bir belde Çerikli… Daha doğrusu Çerikli’yi gündeme taşıyan Çerikli Lisesi!

Geçen günlerde, bu mütevazi güzide okulumuzun bir etkinliğine davetli idik. Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Anafartalar Salonu’nda ortaya konan programın adı da bu güzel okulumuzun misyonunun bir özeti idi sanki!.. “Anadolu Sevdası!..”

Kıymetli okurlar! Yukarıda da adından bahsettiğimiz, Anadolu’muzun küçücük, şirin bir beldesinde eğitim ve öğretim faaliyetini yürüten Çerikli Lisesi’nin 8 öğretmeni ve toplam 98 öğrencisi var. Lisemiz, aslına bakarsanız -geçen aylarda- kendi boyundan büyük bir projeye imza attı! Kendilerini “baba okul” olarak isimlendiren, birçok okulumuzu da kıskandıracak nitelikte “millî” bir kampanyayı başlattı. Son derece anlamlı bu kampanyanın adı da bir mesaj niteliğinde: “Benimle Türkçe konuşur musun?!..”

Sevgili okurlar! Saygıdeğer okul müdürümüz Mustafa Ayhan’ın açılış konuşmasında ki; “'Çarşıda pazarda gezerken, Türkçe olmayan kelimeleri görünce, kendimizi sanki yabancı bir ülkede sanıyoruz…” sözleri hâlâ kulaklarımızda yankılanıyor!..

Günümüz Türkiye’sinde, güzel Türkçe’mizin içine düşmüş/düşürülmüş hâli, yürek burkan cinsten değil mi sizce?.. Çarşıda pazarda konuşulan dil, Türkçe mi?.. Büyük şehirlere gitmeye, bütün Türkiye’ye bakmaya gerek yok! Yaşadığımız ve milliyetçi-muhafazakâr kimliği ile öğündüğümüz Kırıkkale’mizin ana caddelerindeki mağazalarının vitrin ve tabelâlarındaki isimlere bir bir bakınız Allah aşkına!.. Sayınız, kaç tanesi Türkçe?!.. AB(D)’nin dayatması ile, sözde “açılım” rüzgarına kapılarak, “millîlik” adına ne varsa hemen her şeyimizi tartışmaya açtık! Böylelikle “bizi biz yapan” değerlerimizi de reddederek, aslında bir bakıma “bizler” “ayrıştırılma”dık mı?.. Bin yıllık kardeşliğimizi yok edecek “iki dilli hayat”a sizce ne demeli?!.. Bu proje kimin eseri?.. Farklı farklı diller de eğitim ve öğretim yapılarak, “millî birlik ve bütünlük” hiç sağlanır mı?.. Parçalanarak, bölünerek bütünleşmek dünyanın neresinde görülmüş?!..

Aziz okurlar! Karamanoğlu Mehmet Bey’in Türkçe’yi resmi dil olarak ilânının 734. yıl dönümünü idrak ettiğimiz bu günlerde, “Türkçe’miz”in içerisine düşmüş olduğu tablo, ne yazık ki içler acısı!..

Batıl(ı) dostlarımıza(!) şirin gözükmek ve onlara karşı “Yüksek Sadakat”imizi ispatlama uğruna; güzel Türkçe’mizi de hafife alarak, bu Müslüman Türk milletinin İngilizce bir parça ile erovizyonda temsil edilmesine imkân ve fırsat veren devlet erkânına ne demeli?!..

Tek tesellimiz ve ümidimiz; bütün olumsuzluklara rağmen, bu memlekette hâlâ aramızda yürekleri “Türklük aşkı”ile çarpan ve “Türkçe’ye gönülden sevdalı”, “Türkçe seven insanlarımız”ın olması!..

Bu duygularla, böylesi anlamlı bir programın ortaya konmasına vesile olanları yürekten kutluyorum. Bir belde okulunun başlatmış olduğu kampanyaya destek veren, imkânlarını seferber eden, Kırıkkale Üniversitesi Türkçe Bölümü öğretim görevlileri ile öğrencilerine de şükranlarımı arz ediyorum.

Programın ortaya konmasını sağlayan ve “Benimle Türkçe konuşur musun?” kampanyasını yerel ve ulusal basına taşıyan, başarılı bir ekip çalışması sergileyen okul müdürü Sayın Mustafa Ayhan’ı da buradan kutluyorum. Davetlilere müzik ve şiir ziyafetini tattıran, Murat Eryılmaz hocamız başta olmak üzere, Cemile Tığlı, Hakan Koyuncu ve emeği geçen bütün hocalarımız ile o güzelim sesi ve yorumuyla dinleyenleri başka alemlere götüren mahallî sanatçımız Nurhan İmer Hanım kızımıza da buradan teşekkür ediyorum. Programda görev alan ve son derece başarılı bir tablo sergileyen öğrencilerimizi de ayrıca tebrik ediyor, gözlerinden öpüyorum!... Sözlerimi Cenab-ı Allah bu milleti bir ve beraber kılsın diyerek, şairin şu dizeleri ile bitiriyorum:

“Türklüğün vicdânı bir,
Dîni bir, vatanı bir;
Fakat hepsi ayrılır
Olmazsa lisânı bir.”

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
ali karakaya  -  10.07.2011 - 21:02
hocam,sizi cok seviyoruz hersey icin tesekkur ederiz size,bu ülkenin sizin gibilere ihtiyaci var iyki varsiniz.
ERDAL CANBOLAT  -  03.06.2011 - 17:13
SAYIN ADİL YILDIRIM HOCAM ÖNCE SİZİ TEBRİK EDERİM AYDINLATICI BİLGİ VE YAZILARINIZDAN DOLAYI ÇOK SAĞ OLUNUZ SİZLER OLDUĞUNUZ SÜRECE BİZLERE HER KONUDA AYDINLATICI VE ÖĞRETİCİ OLDUĞUNUZ HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN SAĞOL VAR OL BAŞARILAR DİLERİM.
necmi özkan  -  17.05.2011 - 1:38
Türkçenin önemini makalende çok iyi yazdığın için tebrik ederim.Şu açılım denen çalışmanın ülkemizi daha çok tehlikelere sokacağı günlük olaylarla ıspatlanıyor, bir anlamda.Dilerim, yetkililer bu gidişe en kısa zamanda çare bulur. Kalemine sağlık.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
Nesrin Bulat
Prof. Dr. Hande ŞAHİN
Şevket ÖZSOY
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  12 Nisan 2021 Pazartesi
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net