15 Nisan 2021 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Yahşihan Belediyesinde Araç Filosu Büyüyor
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Köy Öğretmeninden Anlamlı Proje
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Mart Ayında 411 Konut Satıldı
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
Otomobilin çarptığı çocuk ölümden döndü
  YAZARLARIMIZ
KIRIM’DAN ESEN YELLER…
24 Ocak 2011 Pazartesi Bu yazı 29710 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Sevgili okurlar! Geçtiğimiz günlerde Kültür Merkezi’nde, Kırıkkale Belediyesi ve Kırım Vakfı Temsilciliği ile Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin birlikte düzenlemiş oldukları programa davetli idik. 1944’lü yıllarda dünyanın en büyük soy kırımına maruz kalmış soydaşlarımızı izlerken, sevinci ve hüznü hep birlikte aynı anda yaşadık!..

“Halklara özgürlük” sloganıyla bünyesinde bulundurduğu bir çok milleti, tam 70 yıl yarı açık cezaevine mahkûm eden, binlerce kişiyi zindanlarda çürüten, malum komünist ideoloji, en çok Türkleri hedef almıştı. Azeriler, Kırgızlar, Kazaklar, Türkmenler, Özbekler, Kırım Tatarları… Bulgar Türkleri, Kumanlar, Çeçenler ve burada sayamadığımız irili ufaklı diğer Türk toplulukları… Hepsi bu kanlı kızıl ideolojinin zaman zaman, bir bir kurbanı oldular!

İkinci Dünya savaşının sonlarına doğru, Almanlara yardım ettikleri iddiası ile, dünyanın en kanlı diktatörü olarak tarihe geçen Stalin, Kırım Türklerine sürgün emrini verdi. 18 Mayıs 1944 gecesi emir Kırım Türklerine iletildi. İki saat içerisinde evlerinden hiçbir eşya almaksızın, silah ve dipçik zoru ile zorla trenlere, hayvan taşımacılığında kullanılan vagonlara bindirildi. Evini-barkını terk etmek istemeyenler, hemen oracıkta silah ve dipçik darbeleri ile öldürüldü.

Aileler parçalanarak, farklı coğrafyalara bir kısmı Sibirya’ya, bir kısmı Orta Asya’ya gönderildi. Silah zoru ile sürgüne gönderilen, sayıları 400 binin üzerindeki Kırım Türkü, hayvan vagonlarına zorla tıka-basa dolduruldu. Bir aydan fazla süren bu yolculuk esnasında, hiç kimsenin vagonlardan inmesine izin verilmedi. Adeta üst üste istif edilen bu insanlar, her türlü ihtiyaçlarını vagonlarda gördüler! Ölenlerin cesetleri, pencerelerden rast gele, dışarıya açık arazilere atıldı!.. Bu yolculuk esnasında yaklaşık 200 bin Kırım Türk’ü hayatını kaybetti.

Kırım Türkleri, sürgünden tam 45 yıl sonra, Sovyetler Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağıldıktan sonra, öz vatanlarına ancak dönebildi!.. Bu sürgünde Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, henüz altı aylık bir bebekti. Kırım davası ile özdeşleştirilen ve ömrünün büyük bir bölümünü zindanlarda geçiren Kırımoğlu’nun ismi, Türkiye’de daha çok Mustafa CEMİLOĞLU olarak efsaneleştirildi. Kırım Türklerinin ve Dünya Türklüğünün efsanevi lideri olarak ta bilinen KIRIMOĞLU, şu an Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Evet sevgili okurlar! Geçen günlerde Kültür Merkezi’ndeki salonu hınca-hınç dolduran o güzide kalabalıkla birlikte, adeta unutulmaz bir gece yaşadık!

Kırım Halk Dansları Folklor Topluluğu’nun gösterisi tek kelime ile mükemmeldi. Gençlerin giydikleri o güzelim rengârenk millî kıyafetleri, canlı müzik eşliğinde sergiledikleri halk oyunları ve birbirleri ile olan uyumları görülmeye değerdi doğrusu…

Kırım Devlet sanatçılarının söyledikleri türküler, gönüllerimizi dağladı, yüreğimizi kanattı! Kırım’dan esen yellerle bir kere daha yüreklerimiz ürperdi, yandı, kavruldu! Bazen neşelendik türkülerle, bazen de kahrolduk okunan şiirlerle!..

***

Bu programın ortaya konmasında katkısı olan herkese buradan şükranlarımı arz ediyorum… Böylesi unutulmaz bir gecenin organizasyonunda büyük emeği olan ve ismi Kırım’la, Kırım davası ile özdeşleşmiş; CEMİLOĞLU’nun sevgili sırdaşı, aziz dostum Recep İÇİN Bey’e de buradan ayrıca sonsuz selâm ve sevgilerimi gönderiyorum!..

Sözlerimi, gecenin sonlarında Kırım Devlet Sanatçısı ile salondaki davetlilerin hep birlikte heyecanla, gururla söylediği, bizlerin de bu günlerde pek duymadığı, birileri(!) rahatsız olmasın diye pek söylen(e)meyen, şu şarkı sözleriyle bitiriyorum:

Seneler kutlu bana
Aylar umutlu bana
Her an haykırıyorum
Türküm ne mutlu bana…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
İBRAHİM AKBULUT  -  16.02.2011 - 9:16
Adil bey kardeşim çok teşekkür ederim yazınızı beğenerek okudum .Geceyi bende takip ettim.Senin gibi bende derin düşüncelere daldım.Türk milletinin uğradığı zulümleri düşündüm. Çok çabuk unutuyoruz.Dertlerimizi,düşmanlarımızı çok çabuk unutuyoruz..Gösteriler türküler bizi elden ele gezdirdi.Türkün sanatı bu işte.sahip çıkmak lazım.Benlik ve kimlik böyle oluşur ancak.
Cengiz ERKOÇ  -  27.01.2011 - 0:54
Adil kardeşim çok mükemmeldi yüreğine sağlık gerçekten buram buram tarih ve türklük verdi hele en son okunan o parça gerçekten hepimizin gözlerini yaşarttı. Organize eden değerli arkadaşım kardeşim Recep İÇİN'e çok teşekkürler. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
ALİ SAPMAZ   -  25.01.2011 - 20:04
adil bey kırım gecesi mükemmeldi.buram buram tarih ve türklük vardı.ancak aynı iki hafta sonra salonda Nt mağazasının davetlisi olarak gelen taraf gazetesinin yazarı milliyetçilik artık bitiyor gibi sözler söyledi.o yazar ve yandaşlarına söylüyorum.milliyetçilik bir degerdir.milliyetçilik sende olmayabilir ama her millette vardır.nedir milliyetçilik milletin derdi ile ağlayıp milletin gülüşü ile gülmek. vatanını çok sevmektir.sizin gazeteniz 15 -20 sene evvel milliyetçi çizgide değilmi idi.abone çalışmalarında ilkin ülkücülerin kapısını çalıyordunuz..Şimdi kulvar değiştirip millyetçilik bitti diyorsunuz çok yazık.
necmi özkan  -  25.01.2011 - 1:09
Bu programda bulunamadığım için üzgünüm.Kanımızı yazınla ve tarihi gerçeklerle kaynattın.Ülkemizdeki TÜRK düşmanlığını kapalıda olsa duyurman beni sevindirdi.Dilerim ki devlet yetkilileri bu tehlikeli gidişe dur derler.TÜRK'ün Türkten başka dostu yoktur.Saygı ve sevgiler.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Pınar Taşcı YIKILMAZ
Şevket ÖZSOY
İsmail Dursun Kuzucu
Yener Kazan
Erol Serkan Kılıç
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  15 Nisan 2021 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net