29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
Öğretmenlerin Derdi Bitmez
09 Ağustos 2022 Salı Bu yazı 3681 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkemizde eğitim sisteminin birçok sorunu olduğunu biliyoruz. Aslında memleketin bu halde olmasının en önemli sebebi de bu muhakkak. Eğitim sisteminin sorunlarını çözmek için eğitimin asli unsuru olan öğretmenlerimizin sorunlarını çözmeden eğitim sistemini düzeltmenin imkanının olmadığını bilmemiz lazım.

 

Öğretmenlerin problemleri Öğretmenlerin kendi aralarında kadrolu, ücretli, sözleşmeli diye ayrılırken birde şimdi uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik gibi sınıflar gelmektedir. Atanamayan öğretmenler, meslek içerisinde gerek liyakatsizliğin verdiği sıkıntılar, hak ettikleri ücretleri alamamaları, sendikal sıkıntılardan da ayrıca söz etmek gerekir.

 

Ama öncelikli olarak Öğretmenlik mesleğinin saygınlığının korunması için hak ettikleri ücretlerin verilmesi gerekmektedir.

 

Öğretmenlerin şimdilerde  yaşadıkları sorunlarda biri de güya öğretmenlere katkı sağlamak amacı ile hazırlanan yeni meslek kanunu ile getirilen uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarının veriliş şeklidir.

 

Hazırlanan kanuna göre uzman öğretmenlik için adaylık dönemi hariç 10 yılını dolduranlar ve 180 saatlik eğitim programını tamamlayanlar, Başöğretmenliğe ise uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti bulunan, en az 240 saatlik Başöğretmenlik Eğitim Programı’nı tamamlayan, başöğretmenlik için öngörülen mesleki gelişim çalışmalarını tamamlayan ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan uzman öğretmenler başvurabilecek. Bunun yanında Yüksek lisansını tamamlamış olanlar uzman öğretmenlik, doktorasını tamamlamış olanlar ise başöğretmenlik unvanına sınavsız geçiş yapabiliyor. Yapılan sınavlarda 70 ve üzeri puan alan başarılı sayılacaklar.

 

Öğretmenler bu kanunun çıkarılış amacını tam anlamış değil aslında. Öğretmenlik mesleğinde 10 yıl yada 20 yılını tamamlayanlar zaten liyakati, becerileri, herhangi bir ceza almadıklarına göre işlerini layığı ile yaptıkları ortadadır. Bir eğitim programı dinleterek bu eğitim neferlerini sınava sokmak onların mesleki yeterliliklerini test etmek yanlıştır.

 

Üstelik uzman yada baş öğretmen olmak kadroda bir yükselme sayılabilir mi?

 

Sadece ücret artışı dışında normal öğretmenlerden bir farkları olacak mı? Kaldı ki bu durum öğretmenler arasında bir bölünmeye daha sebep olacaktır. Hatta öğrenci kayıtları sırasında veliler “biz çocuğumuzu uzman öğretmene, baş öğretmene vermek istiyoruz” derlerse bu durum öğretmenler arasında bir probleme de sebep olacaktır.

 

Kariyer mesleği olan öğretmenlerimizi sadece bir sınava tabi tutmanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Liyakati ve sicili ile değerlendirmek daha doğru olacaktır. Bunun yanında seminerler, uygulamalar ile bir değerlendirme yapılabilir.

 

Müracaat eden öğretmen sayısının 613 bin olduğunu  90 bin de Yüksek Lisans yaptığı için muaf olduğunu düşünürsek katılımın yüksek olduğu bir gerçektir. Sınavların neticesinde 70 puanı alamayan öğretmenlerinde okuldaki motivasyonunu bozmamak için milli eğitim bakanlığının bir formül düşüneceğini umuyoruz.

 

Önemli olanın öğretmenlerin mesleklerini  huzurlu ve motive bir şekilde icra edebilmeleri için bakanlığımızın hala bazı değişiklikler yapacağını umut ediyoruz.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net