29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
ORYANTALİSTLERE GÖRE TÜRKLER VE İSLAM TOPLUMLARINDA AKIL -3
25 Temmuz 2022 Pazartesi Bu yazı 2857 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

18. yüzyılda aydınlanma hareketi ile bilim ve teknoloji alanlarında büyük atılımlar gerçekleştiren Batı ülkeleri  

akıl ve düşünceye önem verip milli gelirlerini artırıp Asya ve Doğu’ya karşı her alanda üstünlük sağlamışlardır. Akıl ve onun ürünü bilim tüm insanlığın gelişmesine de katkı sağlamıştır. Batılı aydınlanmacı düşünür ve yazarlar ile bazı oryantalistlerin “Türkler ve İslam toplumlarındaki akıl, bilim ve felsefe” hakkındaki düşünceleri:

*

Immanuel Kant: “Avrupalılar, Doğululardan ve zencilerden üstündür. Avrupalıların üstünlüğü aklın üstünlüğünden gelir. Küçük Asya’da yani Anadolu’da “akıldışılıklar” egemendir.”

*

Edward Said: “Avrupa antik dönemden beri akıl, tecrübe, deneyim, kültür ve uygarlığın ülkesidir, düşünce ve sanatlarıyla Doğu’yu yapılandırmış, biçimlendirmiştir. Doğu keyfiliğin bir parçasıdır.”

*

Mirza Fetali Ahundov: “Dünyada Araplar kadar iyi masal uyduran, Farslar kadar iyi masal anlatan, Türkler kadar bu masallara inanan ikinci bir millet yok."

*

Alman Şarkiyatçılar: “Osmanlı “Etrak-ı biidrak” tır. (Algılamasızdır anlamında)

*

Friedrich Nitzsche: “Avrupa, Asya’dan üstündür. Avrupa’nın üstünlüğü akılcı eğitimden kaynaklanır. Türkler dinsel yazgı anlayışları gereği boyun eğerler, insana karşı ön belirlenmişliğin üstünlüğünü kabul ederler.” 

*

Luther: “Tanrı sözlerinin tümü, kutsaldır, hakikidir, adildir, barışçıdır, özgürdür ve bütün iyiliklerle doludur. Aklın özünde tanrısal bir nitelik vardır. Her şeye neden olan yaratıcı tanrıdır. Tanrı, Hıristiyanları cezalandırmak için Türkleri göndermiştir. Türkler, Tanrı’nın öfkeli kırbacı, yakıp yıkan şeytanın uşağıdır. Türkler şeytan, şeytan da bir ruh olduğundan şeytana ve Türklere karşı kılıç kalkanla savaşılmaz.”

*

Marx ve Engels: “Türkler akıl soyutlaması gerektiren uygar değerler yaratma yeteneğinden yoksundur. Türkler her türlü ilerlemeye sert bir biçimde karşı koyan barbarlardır, kendi özünden ilerleme ve uygarlık yaratamazlar. Avrupa denetimlilik, akıllılık, süreklilik, amaç ve gaye demektir, Asya denetimsizlik, akılsızlık, süreksizlik ve amaçsızlık demektir. Osmanlı Devleti’nde rüşvetçilik, adamsendecilik, kayırmacılık, yeteneksizlik ve ihanet gibi olumsuzluklar yaygındır.”

*

Voltaire: “Avrupa’da akıl ve bilimsel düşünme üstündür. Buna karşılık Müslüman/Türk derviş, ne iyi bir dünya olanaklı mıdır? Diye düşünür, ne iyilik-kötülük kavramlarını irdeler, ne de özerk ve özgür davranışı temsil eder. Doğulu bilimci ve bilgeleri simgeleyen derviş sanki Doğulu düşünce geliştiremez varsayımını doğrulamak için kurgulanmış gibidir. Dervişin kişiliğinde, tam da Avrupa oryantalizminin öngördüğü gibi, özgür ve özerk düşünme yerine tek ve mutlak güce itaat, sorgulamama ve susma gibi özellikler betimlenmiştir.”

*

Johann Gottfried Herder: “Osmanlı Devleti ve Doğu en hoyrat despotizmin egemen olduğu, despotizmle özdeş bir ülkedir ve doğuda hep var olacaktır. Doğu Akla önem vermez… Doğu despotizmi belli her şeyi tanrısal bir görkeme, parıltıya büründürme önyargılarının etkisi sonucunda oluşmuştur. Erdem, güç, yücelik ve düşünüm gibi insani duygular Doğu’da yeşermiş ancak gelişememiş, Batı’da olgunlaşıp ilerlemiştir. Doğuda din, otorite ve despotizm korkusu eğitimin aracı olmuştur.  Avrupa yenileşmenin odağıdır, dengedir. Türkler ise Gotlar ve Hıristiyanlardan sonra üçüncü yıkıcı dalgadır.”

*

Wilhelm Leibniz: “Türk türü yazgı anlayışı akıldışıdır, tehlikelerden sakınmayı önler, akıl yürütmeyi özendirmez. İyi ile kötü arasında ayrım yapılmaz. Türklerin akıldışılığı yazgıcılık anlayışlarının bir sonucudur. Olayları neden-sonuç bağlantısı içerisinde düşünmekten çok, her şeyin Tanrı tarafından belirlendiğine yazılanın başa geleceği ön yargıdan yola çıkarlar. Nedenlerle ilgilenmezler önlerinde bulduklarıyla yetinirler. Körü körüne olumsuz akıl dışı veya akılla bağdaşmayan yazgıcılık anlayışları cesaretlerini ve kararlılıklarını artırır, tehlikelerden sakınmazlar, felsefi anlamda değerler üretemezler. Var olan ahlak değerlerini felsefi anlamda sorgulayamazlar, dolayısıyla ahlaksal davranışlar düzenleyemezler. Bu yazgı anlayışı Türklerde akıl yürütmeyi engeller, olgu ve olayları aklın süzgecinden geçirme, sorunları akıl yoluyla belirleme ve çözme yeteneği geliştiremezler, mantık ilkelerine uygun biçimde düşünme yapamazlar sorun çözemezler. Türkler bir bakıma kavrayışsızdırlar.”  

*

Georg Wilhelm Friedricih Hegel: “Düşünce Doğu’dan doğar ama Doğu’da gelişmemiştir. Çünkü Doğu’da bilinç ve düşünce özgür değildir. Doğu’da ilişkinin en yüce yönü bilinçsizliktir. Doğu’da ışık dışı, Batı’da içi aydınlatır. Avrupalı aklını özgürce kullanır, öz bilinç ancak Batı’da özgürleşir. Türklerin Tanrı’sı akıl soyutlaması değildir. Kaba saba Türkler buluntu bir akla sahiptir. Düşünemezler, bir başka söyleyişle, kendi akılları olmadığı için başkalarının aklına muhtaçtır. Türkler, özgür irade gücü ile davranışlarını eyleme dönüştüremezler, karar veremezler, özgür istenç ve bilinçleriyle özgün bir akıl geliştirecek durumda olmadıklarından, dinsel alanda da akıl soyutlaması gerçekleştirmezler. Doğuda din de doğası gereği başlıca öğe, Tanrı korkusudur. Bundan öteye gidilememiştir. Rasyonel olan reeldir, reel olan rasyoneldir. (Akla uygun olan gerçektir, gerçek olan akla uygundur)

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net