10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
BABAYA UÇMAK
14 Haziran 2022 Salı Bu yazı 4619 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

            Kız çocuklarının ilk aşklarıdır babaları. Durun hemen yargılamayan ne demek bu diye. Aşk illa karşı cinse duyulan aşırı istek değildir. Aşk erişmeye çalışmak, bir kişiye olduğu kadar bir olguya, bir varlığa aşırı ilgi duymaktır.

            Bu aşk bazen annenin çocuğuna duyduğudur, bazen ilahi yaratana karşı muhabbettir. Bazen bir güle, bazen bir bahçeye, bir eve, bir arabaya duyulandır. Yok canım bu sevgidir diyebilirsiniz ama zaten aşkta bu sevginin biraz ilerisi ve bir bağlılık duygusudur.

            Babaya kızının duyduğu da budur.

Sevgidir.

Aşktır.

Tutkudur.

Hayranlıktır.

Babanın küçük kızının saçlarına taktığı kurdeleye kızmaması, onun boyadığı yüzünde tebessümü eksik etmemektir. Kızın babasına hayran hayran bakması, işten geldiğinde boynuna atılmasıdır.

Bunlar bizim anlayabildiğimiz sevgidir baba kız arasında.

Birde Hz Fatma’nın babasına duyduğu sevgi vardır ve elbette o âlemlerin efendisi babanın Fatma’ya duyduğu sevgi vardır.

Belki dünyadaki en güzel örnektir bu baba kız arasındaki sevgi.

Daha çocuk yaştayken annesizlik ile tanışan Fatma. Babasına daha fazla bağlanmış ve “kaderimiz bile babamla aynı” demişti. “Onu yani babamı çok daha iyi anlıyorum çünkü ikimizde öksüzlüğün ne olduğunu yaşayarak öğrendik” ve “Babama sevgim tanıdıkça arttı, her geçen gün çığ gibi büyüdü” demişti.

Babasının kalp çiçeği diye sevdiği kızına karşı bir babanın en müşfik yüzünü gösteren Allah Resulü(sav) ise onu can parem diye severdi. Bu sevgi sadece çocukken olmadı. Gençliğinde, evlendiğinde, çocuğu olduğunda kısaca her döneminde oldu.

Allah resulü(sav) evladının Allah emri doğrultusunda yaşamasını her zaman arzulamıştı. Sabah namaza giderken kızının evinin önünde durur “Hadi namaza kalkın” diye onları uyarırdı.

Torunlarının annesine yani kızına duyduğu muhabbet sahih rivayetlerde "Hz. Peygamber (sav), Hz. Fatıma’yı görünce sevinir, kendisini ayakta karşılar, elini tutarak başından öper, ona iltifat edip kendi yerine oturturdu. Babası kendi evine gelince Fatıma da onu aynı şekilde karşılayıp ağırlardı.” Şeklinde açıklanmıştır.

Bir baba kız ilişkisinin ne denli güzel olduğunu gösteren çok sayıda yaşanmışlıkları vardır. Ama efendimizin bir gün can paresine ecelinin yaklaştığını söylemesi ve bu haber ile yüksek sesle ağlayan Fatma’nın kulağına bu kez eğilip, “Bana ailemden en erken kavuşacak sensin” dediğinde sevinip gülmesi en güzel örnektir.

Şimdi düşünün bir babaysanız evladınıza ne denli merhamet duyuyorsunuz? Ne denli seviyorsunuz? Onun kabahatini ne denli bağışlıyorsunuz? Ona ne denli saygı gösteriyorsunuz?

Ve

Bir evlatsanız babanıza buyduğunuz sevginin ölçüsü nedir? Onun derdi ile ne denli dertleniyorsunuz? Üzüntüsüne çare olabiliyor musunuz?

“Ben öleceğim ve sende benim ardımdan bana uçacaksın kızım” dese sevinir güler misiniz?

Muhabbetle…

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net