29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
Bir Sınavın Anatomisi Gözden Kaçanlar
10 Haziran 2022 Cuma Bu yazı 7657 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

5 haziran 2022 pazar günü  ortaokul 8. Sınıflara yönelik yapılan LGS'de fen bilimleri alanında sorulmuş olan 20 adet soru içerisinde tespit ettiğim bazı gözden kaçan detayları bu yazımda paylaşmak istedim. Detaylarda gizli olan kavramsal ve anlatım yönünden ortaya çıkan ve belki hata bile sayılamayacak türden de olsa bu durumlara azami ölçüde dikkat edilmesi her yönüyle  çok daha iyi bir sınavın yapılmasına katkı sağlayacaktır.. Aşağıda LGS fen sorularına ilişkin tespit ettiğim detaylar şu şekilde sıralanmıştır..

    A kitapçığındaki 1.soruda DNA molekülünün  eşlenmesi sırasında gerçekleşen olaylar denilmiş fakat DNA'nı eşlenmiş hali gösterilmiş olup eşlenme sırasındaki olayların resimleri ya da şemaları gösterilmemiştir.

      A kitapçığındaki  4. Soruda gen aktarımıyla gen tedavisi uygulamalarına D seçeneğinde örnek olay verilirken " Hasta bir bireyden alınan hücrelere " cümle girişi yapılmıştır. Doğru cümle girişi "Bir bireyden alınan hasta genleri taşıyan hücrelere " şeklinde olmalıydı. Bu bir mantık yanılgısı oluşturur.  Ve bu cümle hatalı haliyle Doğru yargı olarak kabul edilmiştir.

       A kitapçığındaki  6. Soruda deney yapılan ortamların aynı ortam olup olmadığı belirtilmemiştir. Bu deneyler ya tamamen karanlık odada üzerlerine belirtilen sıcaklıklarda belirtilen ışık kaynakları tutulmalı ya da deneyler aydınlık ortamlarda yapılıyorsa aynı odada bulunan bitkiler şeklinde belirtilmeli. Eğer deneyin birisi lambalardan bağımsız güneş ışığını az alan ortamda diğeri de çok alan ortamlarda yapılmışsa deney sonucu çok değişkenlik gösterir. Deney ortamına lambayla birlikte güneş ışığı da katılır.

          A kitapçığındaki  7. Soruda ki B seçeneğinde " atmosferdeki karbondioksit fotosentez yoluyla bitkilerin yapısına katılır " denilmiştir.  Oysa ki atmosferdeki karbondioksit bitki tarafından alınır fakat bitki  yapısına katılan karbondioksit değil karbondioksiti oluşturan karbon ve oksijen atomlarıdır. Bu atomlar fotosentez le  üretilecek glikozun yapısına katılır.

              A kitapçığındaki 11. Soruda cam tüp altında bulunan metal levhanın düşmesini ya da düşmemesini sağlayan etki gerçekte basınç değil basınç kuvvetidir.

            A kitapçığındaki 12. Soruda Doğru olarak kabul edilen yargıda ki "K silindirinin kalınlığı " ibaresi değil  yarıçapı  ya da çapı ibaresi daha uygun olur. Çünkü kalınlık her zaman çap büyüklüğüne karşılık kullanılan bir terim değildir.

           A kitapçığındaki 14. Soruda  eksi yüklü elektronların levhalar arasında saptırılması deneyinde elektronların tamamı bir bölgeye çekilmez.  Çoğunluğu çekilebilir. Bu durumda elektronların yoğun olarak saptırıldığı ekran bölümünde aydınlanma şiddeti fazla olurken  elektronların az saptırıldığı ekran kısmında aydınlanma şiddeti daha az olur. Yani tüm ekran aydınlatılır fakat ekranda bir bölüm daha parlak olurken diğer bölümler daha az parlak olur.

        A kitapçığındaki 15. Soruda nötr cismin şematik gösterisinde eksi ve artı yük sayıları eşit verilirken  artı yüklü cismin şemasında sadece artı yüklerin varlığı, eksi yüklü cismin şemasında sadece eksi yüklerin varlığı gösterilmiştir. Oysa ki artı yüklü cisimlerde sadece artı yük bulunmaz. Artı yüklerin sayısı eksi yüklerden fazladır. Eksi yüklü cisimler de ise eksi yüklerin sayısı artı yüklerken fazladır.  Örneğin Eğer artı yüklü cisim şematize edilecekse şemada üç tane artı işareti ve bir tane eksi işareti kullanılabilirdi.

 

           A kitapçığındaki 17. Soruda B seçeneğinde " yeşil renkli katının değişimi fiziksel değişim olarak sınıflandırılır " ifadesi kullanılmış ve bu ifade yanlış yargı olarak kabul edilmiştir. Bu değişim hem kimyasal hem de fiziksel değişimleri bir arada bulundurur. Çünkü kimyasal değişimler meydana gelirken beraberinde fiziksel değişimler de meydana gelir. Dolayısıyla bu olayın fiziksel değişim olarak sınıflandırılması yanlış değildir. Olayda sadece fiziksel değişim olur denseydi o zaman ifade yanlış olurdu.

              I    II   ve    III  numaralar verilen yargılı sorularda soru cümlesinin bitirilişi " Aşağıdakilerden hangileri doğrudur ya da hangileri yanlıştır " şeklinde verilmiştir.  Burada doğru ya da yanlış olan yargı bir tane ya da birden fazla olabileceği için soru cümlesi " Aşağıdakilerden hangisi ya da hangileri doğrudur ya da  yanlıştır " şeklinde olmalıdır.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net