29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
TARIMSAL ÜRETİMDE AİLE İŞLETMECİLİĞİ BİTMEMELİDİR
26 Nisan 2022 Salı Bu yazı 3385 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ülkemizin kurulduğu yıllarda nüfusumuz 11 milyondu ve  8 milyon insanımız köylerde yaşıyordu. Bugün ülke nüfusumuz 85 milyona yaklaştı ama kayıtlı çiftçi sayımız 493bin.

İnsan 75 yılda ortalama olarak 30 ton gıda tüketirmiş. Bu rakamın günlük ortalamasına baktığımızda günlük ortalama 1 kg a denk geliyor. Ekmek, pasta, börek, yemek, et, tavuk derken ortalama 1 kg gıdayı tüketiyoruz her gün.

Bu tüketimin çeşitliliğine baktığımızda en büyük pay tahıllar ve sebze - meyvelerden oluşuyor. Sonrasında sırası ile Baklagiler- Süt ve süt ürünleri - Et ve türevleri bulunmakta, en az tüketilen ise yağlar ve şekerler olmaktadır.

Hiç israf edilmese, nakliyede fire vermese, misafir gelmese ülke olarak yıllık 40 milyon ton gıdaya ihtiyacımız var.

İsraf ta zaten en üstlerdeyiz. Yılda 8 milyon ton gıda çöpe atılırken toplamda 26 milyon ton gıda nakliyede, depoda, sofrada israf oluyor.

Tam olarak bulmak mümkün değilsede 1 yılda  israf edilen ve turistlere harcanan dahil tahmini olarak 80 milyon ton gıda tüketimi yapmaktayız.

İyide bu kadar gıdayı kim üretiyor?

İşte sayısı 500 binin altına düşen, henüz tarlasını, traktörünü bırakıp asgari ücretle çalışacağı bir iş bulup şehre taşınmamış, çamurun içinde üretip 3 liraya sattığı ürünü tezgahta 15 liraya görmeye alışmış adına çiftçi dediğimiz garibanlar.

Bu garibanlar da dayanamayıp vazgeçtiğinde veya sermayeye teslim olup kendi bahçesinde başkasının asgari ücretli işçisi olarak çalışmaya başladığında problemin büyüğünü hep beraber görecek ve yaşayacağız.

Muhakkak o zaman da tarımsal üretim durmayacak. Çünkü gıda üretimi duracak bir üretim şekli değil. Dünya stokları 1 yıllık ihtiyaca bile yetmiyor. Sorun aile işletmeciliği bitip küresel firmalar büyük tarım alanlarında üretim yapmaya başladığında fiyat artık maliyet çizelgelerine göre değil firma sahiplerinin öngörülerine göre belirlenecek.

Öyle ya ülkemizde 85 milyonun ihtiyacı olan yıllık 25 milyon ton buğdayı 3 şirketin ürettiğini ve kendi silolarına depoladığını bir düşünsenize.

Böyle bir durumda fiyatı kim nasıl belirler?

Şu anda apple ın telefon fiyatını, ıBM in masaüstü bilgisayar fiyatını, Coca colanın litre fiyatını kim belirliyor ise o zamanda buğdayın, mercimeğin, mısırın fiyatını o belirleyecek.

İşte bu nedenle aile işletmeciliği göz ardı edilme meli, köylerde yaşam kolaylaştırılmalı, ekonomik ve cazip hale getirilmeli, korunmalı , kollanmalıdır.

 

Ülkemizde tarımsal üretim yapan üretici sayısını bir milyonun üzerine çıkarabilmek için çareler aranmalı, her çözüm hesap edilmelidir.

Bu sorunu gören Bakanlığımız köye dönüşüm projeleri, istihdam projeleri , hayvancılıkta ve bitkisel üretimde hibe destek projeleri ile var gücü ile çalışmaktadır.

Sadece bir bakanlığın can siperane çalışnası bir yere kadar yetecektir. Tüm bakanlıkların bu konuda eylem planları ve yok haritaları çıkarması, insanımızın kırsalda üretim yapmaktan uzaklaşmaması için katkı sunması gerekmektedir.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net