10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
BAHAR
22 Nisan 2022 Cuma Bu yazı 3094 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

10-11 yaşlarındayım, yıl 1970-71 yılları, Yuva köyünde oturuyoruz. İlk köyün olduğu yer şimdiki yuva mezarlığının olduğu yerler. Daha sonra köy Çoruh Özünün etrafına taşınmış,sonra da mahalle olmuş. O yıllarda, şimdi asfalt şantiyesinin olduğu yer,kavakçıların bulunduğu alan, spor tesislerinin olduğu yer ve Yuva Toki’nin bulunduğu alanlar bomboş. Toki alanı hariç her yer yemyeşil çimler ve ağaçlarla kaplı. Toki alanında birkaç pınar hariç pek su yok ama diğer yerlerde Çoruh Özünün suları hakim.

Çoruh Özü tertemiz akıyor, suyun içi yemyeşil sanki su yeşil akıyor. Yeri gelince Çoruh Özünde yat, su iç yüz, balık tut bahçe sula berrak mı berrak. Bugünkü Çoruh özüyle ile karşılaştırmak imkansız şimdi o güzelliklerden eser yok.

İlkokul dördüncü sınıfı geçtim seneye beşinci sınıfa gideceğim. Yaz tatilinde bir ineğimiz bir iki dana ve bir eşeğimiz var onları güdüyorum.

Maddi durumumuz pekde iyi değil, ineğin bir yavrusu var, kızıla çalan anne sütünden yeni kesildi. Bu tatilde otlatmaya onu götürüyorum.

Çok sevimli ufak tefek bir şey, annesinin yanından ziyade benim yanımda yürüyor. Yolda yaylım yerine giderken bulduğum karpuz kavun kabuğu meyve artığı ne varsa elimle yediriyorum çok hoşuna gidiyor.

Bilmem nerden geldi aklıma bir adı olsa dananın biraz düşündükten sonra Bahar olsun dedim. O günden sonra hep o danaya Bahar diye sesleniyordum. Sanki beni anlarcasına bakıyor, kabukları görünce yanıma geliyor, sanki alda bana ver der gibi. Bu böyle belli bir zaman devam etti.

Günler geçtikçe Baharı çağırınca yanıma gelmeye başladı. Ben olmasam da annem çağırınca da geliyordu adını öğrenmişti.

Bahar artık hayatımın bir parçası olmuştu. Onunla konuşuyor onunla hayal kuruyordum. Çayırlarda otlatırken hayvanları, baharın yeri başkaydı. Onu otların en tazelerini toplayıp veriyordum sanki bana bir şeyler söyler gibi yüzüme bakıyordu. Bahar benim gözlerimle anlaştığım arkadaşımdı.

O sene okullar açıldıktan sonra da boş zamanlarımda hayvanları otlatmaya götürüyordum. Baharla vakit geçiriyorum.

Neticede Bahar her geçen gün büyüdü etlendi gürbüz bir dana olmuştu. Bir gün annemle babamın konuştuklarını duydum Babam elimiz dar sıkışık acil paraya ihtiyacımız var. Baharı satsak rahatlarız diyordu.

O günden sonra uykularım kaçtı. Yatağın içinde sessiz sedasız ağlıyorum. Baharın satılmaması için dua ediyorum. Babam arada bir müşteri getiriyor, Bahara bakıyorlar fiyatta anlaşamıyorlardı.

Yine bir gün müşteri geldi. Babamla sıkı bir pazarlığa tutuştular ve sonunda anlaştılar. Baharı traktöre yükleyip götüreceklerdi içim burkuldu bir o yana bir bu yana gidiyordum.

Baharın boynuna sarılıp doyasıya öptüm bahar bir garip duruyordu sanki ayrılık vaktinin geldiğini biliyor gibiydi. Baba Baharı satma diyeceğim ama, ailemin paraya ihtiyacının olduğunu biliyordum.

Evet traktör yanaştı Baharı çözdüler götürüyorlar ben geride kalmıştım. Traktöre bindirecekleri vakit baharın benden tarafa döndüğünü ve gözlerinden yaşlar aktığını gördüm. Bahar traktöre bindikten sonra traktör ağır ağır uzaklaştı.

Ben ağlıyordum annem her şeyin farkındaydı. Oğlum seneye doğacak yavruyu sana veririz adını Bahar koyarsın diyordu. O gün ne kadar ağladığımı hatırlamıyorum ama hatırladığım bir şey vardı, bir daha hiçbir hayvana bu kadar bağlanmadığım dostluk kurmadığım hatta elimden geldiği kadar hayvan otlatmaya mecbur kalmadıkça gitmediğim.

Sevginin insanı hayvanı olmadığını anladım. İnsan sevdiği canlı ile konuşmasa bile gözleri ile anlaşabiliyordu.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net