29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
Ya Hep Ya Hiç
12 Nisan 2022 Salı Bu yazı 3305 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yaşadığımız şu hayatta bazı şeyler vardır ki asla ihmal edilmeye, savsaklamaya gelmez. Ya tam olarak kusursuz olmalı ya da hiç olmamalı, hiç başlanılmamalı. Sağlık, ekonomi ve eğitim bu bahsettiklerimizin başında gelmektedir. Hiç olmaması diye bir durum olamayacağına göre bu alanlarda yarım yamalak işlerimiz olmamalı ve yaptığımız işleri hakkıyla ortaya koymak durumundayız.
             Örneğin sağlık sistemini ele aldığımızda devletin sağlık alanındaki her çeşit ihmalkârlığı yönetilen halk kitlelerinin yaşamlarında geriye dönüşü olmayan, telafisi olmayan birçok zararı meydana getirir. En ufak bir ihmal, onlarca can kaybına yol açar. Devlet yıllık bütçe planlarını yaparken bütçeden ciddi payları ayırması gereken en önemli alanlarının önde geleninin birisi de sağlık alanıdır.
             Sağlık sistemi iyi oturmamış devlet düzeninde mutlu bir nesli inşa edemezsiniz. Bebek ölümlerinin ve genç yaşta ölümlerin toplumda yaratacağı infial çok şiddetli olur. Bugün birçok Sağlık kolunda devletin maddi desteği ya minimuma indirilmiş ya da tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu sebepledir ki insanlar işin maddi külfetinin altından kalkamayacağı bazı tedavilerini ya ertelemektedirler ya da hayatlarını tehlikeye atarak daha ucuza mal olacak alternatif tedavi yöntemlerine başvurmaktadırlar. Diş protezleri,  Diş implant tedavileri, gözlük çerçeveleri, ortopedi tedavilerinde kullanılan platin aparatlar, tekerlekli sandalye,  birçok kalem ilaç türü için hastalar tedavi masraflarını kendileri ödemek zorunda bırakılmışlardır. İlaç katkı paylarının miktarı da her geçen gün daha da bir külfet yaratmaktadır. Ayrıca yurt dışından getirilmesi mecbur olan ithal kanser ilaçlarında da çok yüksek maddi bedelleri yine hastalar ödemek zorunda kalmaktadır maalesef.
              İhmal edilmeye gelmeyen diğer bir alan ise eğitim alanıdır. Eğitim öğretim politikalarında devlet asla tasarrufa gidemez. Eğitimden kısılacak olan imkânlar yine dönüp geniş halk kitlerine bedelini ödetir. Eğitimde fırsat eşitliği her seferinde dile getirilse de uzun yıllar boyunca bir türlü halledilememiş eğitim sıkıntılarımızdan birisidir. Kalabalık sınıf mevcutları,  donanımsız okullar, bir türlü rayına oturtulamamış müfredat sistemi, ömrü üç yıl bile sürmeyen sınav sistemleri, çok sık değiştirilen eğitim öğretim politikalarıyla içinden çıkılamaz hale getirilmiş olan milli eğitim, toplumun çok geniş bir kısmının mağduriyetine yol açmaktadır. Eğitim öğretim işlerinin ihmali geleceğin ihmalidir. Çağdaşlık yolunda ben de varım diyebilmenin tek yolu en üst seviyelere kadar çıkartılmış çağdaş eğitim sistemlerinden geçer. Hemen her alanda belirli bir zorunluluk dâhilinde her şeyden tasarruf edilebilir fakat eğitimden asla.
            İhmal edilmesi toplumsal çöküntülere sebep olabilecek diğer bir alan ise ekonomi alanıdır. Ekonomik refah sağlanamadığı takdirde yukarıda anlatılan eğitim ve sağlık alanlarına da yeterli maddi imkânlar sağlanamaz. Ekonomik politikalarda iktisat ilminin dışına asla çıkılmamalı, lüks ve israftan daima kaçınılmalıdır. Ülkenin bir tek damla suyu dahi boşa akıtılmamalı, bir tek kuruşu dahi israf edilmemelidir. Ekonomik alanda güçlü olabilmek aynı zamanda siyasi alanda da güçlü olmanızı sağlar. Eğitimde olduğu gibi ekonomik alanda da başarıyı elde edebilmenin tek yolu akılcı politikalardan geçer.
             Eğitim, ekonomi ve Sağlık asla ihmale gelmez. ya hep ya hiç. Bu alanlarda ya başarılı olursunuz ya da başarısız olursunuz. İkisinin arası yoktur. Biz biraz başardık ya da biz biraz başarısız olduk diyorsanız, bu başarısız olduğunuzun itirafıdır. Biz ülke olarak eğitimde, ekonomide ve sağlıkta tam olarak başarıyı sağladık, başarıyı elde ettik demek zorundayız. Ülkece huzur ve refahın temeli bu üçlü sacayağının dengesi üzerinde oluşur.
             Asla ihmale gelmeyen diğer bir ulusal alan ise milli savunma ve askeri alandır. Milli savunma teşkilatı en üst düzeyde teknolojik donanımlı araç ve teçhizatlarla desteklenmeli ve bu sayede milli savunma sistemlerimiz tüm dünyaya meydan okurcasına dosta güven, düşmana ise korku vermelidir. Devletin ulusal birliği ve bekası askeri savunma alanlarında göstereceği başarılarla mümkün olacaktır. Bu nedenle askeri birliklerimiz iyi eğitilmiş uzman personellerden oluşmalı, er ve erbaşlardan oluşan bu askeri birlikler en üst düzeyde teknolojik hizmetlerle desteklenmelidir.
            Ulusal devletlerin küresel alanda ki varlığı, itibarı ve üstünlüğü eğitim, ekonomi, sağlık ve askeri alanlardaki gücüyle vücut bulur. 

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  29 Eylül 2022 Perşembe
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net