29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
FARKLI BİR YAZI, FARKLI BİR RAMAZAN
01 Nisan 2022 Cuma Bu yazı 10082 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Ramazan’ı şerife iyice yaklaşmışken farklı bakış açısıyla bir yazı kaleme almak istedim .Yazanında okuyanlarında nasiplenmesi duası ve “haber eylemek” niyetiyle gönlümdeki sözleri kalemime açıyorum.Heryerde okuduğumuz kaynaklarda olduğu gibi  Ramazan ,iftar ,sahur, oruç gibi kelimelerin lugat anlamlarından ziyade Ramazan’ı şerife ve oruca farklı yönden buyrun hep birlikte bakalım.Öyle bir aya gireceğiz ki onu boşa geçirmek ,gayret içinde olmamak büyük kayıp olduğu gibi her bir anı da adeta ganimettir .Deli olmayanın açıklarını kapatacağı ,her gecesini Kadir gecesi gibi düşünüp  ibadetlerini   bir miktar artırmakla çok şeyler kazanacağı,oruç kapısından ibadet alemine giriş yaptığımız mübarek bir ayın gölgesi üzerimizde .Sabır ibadet ve mağfiret ayı olduğu gibi aynı zamanda da içe dönme ayıdır.Geçen Ramazan’dan bu yana ne durumdasın ,gidişatın nereye, Ramazan’ı Şerifin sende değeri nedir?İbadetin, zikrin ,duan ,tefekkürün ,kıraatın arttı mı ? Secdelerin ,tesbihlerin ,hayır, hasenatın ,tövbelerin arttı mı ?

Peygamber efendimizin esen rüzgardan bile daha cömert olduğu bir aya girerken manevi alemle irtibatının önceki Ramazan’a göre daha fazla olmasınının niyetini kalbine aldın mı?

Bu öyle güzel bir niyet ki manevi alemle irtibatın arttıkça iyilikler ve ibadetler artar ,iyilik ve ibadetler arttıkça da manevi alemle irtibatın artar.

Ramazan’ı Şerif maddi ve manevi ibadet ayıdır .Çünkü Kuran bu ayda indirilmeye başlandı .Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini içinde saklar.Oruç bu ayda tutulur.Teravih namazı bu ayda kılınır.Fıtr sadakası bu ayda verilir.Zekat da hesaplanması ve ecrinin büyüklüğü açısından bu ayda verilir.Peygamber efendimizin hiç bırakmadığı nefis tekamülü açısından kuvvetli bir sünnet olan itikafa bu ayda girilir .Kıraatlar bu ayda çok artar mukabele bu ayda okunur.

Güçlü dürtülere( yeme ,içme ,şehvet)hakim olarak orucu tutmak kolay, fakat hased, kin, nefret, intikam, öfke, şiddet orucu tutmak çok zor.Ağzından gireni tuttun çıkana dikkat ettin mi?Peygamberimiz “Kim yalan söylemeyi ve yalanla iş görmeyi bırakmazsa Allah’ın onun aç ve susuz kalmasına ihtiyacı yoktur” buyuruyor .

“Sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi size de oruç farz kılınmıştır.Umulur ki takvaya ulaşırsınız “(Bakara 183)ayetiyle açıkça beyan edildiği gibi oruç takvaya ermekte bir basamak ,ismi Azam’ı yansıtan bir aynadır ve sevabı yalnızca Allah’ta gizlidir .Her ibadetin bir karşılığı varken Kadir gecesinin bin aydan hayırlı olması ,sair zamanda on olan karşılığın Ramazan’da bine çıkması gibi .Orucun karşılığı Allah katındadır.Allah’ın koyduğu hududa uymak harama dokunmadığın gibi helali de sınırlamaktır.iftarla beraber asıl rızk verenin Allah olduğunu görüp kulluk bilinciyle şükrü arttırarak teravih namazlarına bu düşünceyle gitmektir.Bu mübarek ayı yaşarken inanan bir kul olarak  kalbini yokla,sa’ye sarıl,kurbiyetini arttır.

Sanma ki sadece peygamber Hz Muhammed Mustafa (sav) hicret etti.

Ya SENİN HİCRETİN ?…

Gaflette olma ki her gün hicrette olduğunu unutmayasın .

KİME?

Yaradanına her gün hicrettesin.

 

Sanma ki sadece peygamber Hz Muhammed Mustafa (sav)kafirlerden kaçtı Medine’ye.

Ya senin KAÇIŞIN?

Her gün kaçışta olduğunu unutma

KİME?

Kafir şeytandan Allah’a kaçmaktasın.

 

“Derûnundan edip âhı

Koma gâfil sehergâhı

İşit Firrû ila'llahı

Gel Allah'a gel Allah'a”

Ramazan’ı şerifiniz mübarek ibadetleriniz makbul dualarınız kabul olsun.

Baki muhabbetlerimle …

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Eylül 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net