29 Eylül 2022 Perşembe
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Hayata saygı duruşu
Hayata saygı duruşu
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Tek hedefleri 5 yıl daha koltukta kalmak
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Yahşihan’ın Elektrik Altyapısı Güçleniyor
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
Kızılay Spor Kulübünde Çocukların Forma Sevinci
  YAZARLARIMIZ
İT SORUNU
21 Mart 2022 Pazartesi Bu yazı 7605 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Yıllardır halledemediğimiz, kronik hale gelmiş sorunlarımıza son günlerde bir yenisi daha eklendi. Ülke gündemine oturup hızla büyüyen, kimilerine göre insana psikolojik fayda sağlayan, kimilerine göre toplumsal huzuru, yaşam kalitesini, ülke insanın can güvenliğini, sağlığını tehlikeye sokan, her gün gittikçe sayıları artan, onlarca insanın ölümüne sebep olan bir türlü halledilemeyen şehirlerde başıboş gezen köpek sorunu. Peki, bu konuda kim haklı, kim haksız?

      Aynı tarihlerde yaşanan insanlık dışı katliamlara, vahşete, kana, acıya, milyonlarca insanların işsiz, aşsız, evsiz kalmasına neden olan, masum bebeklerin, insanların öldüğü, tüm dünya ülkelerinin ekonomilerini krize sokan Ukrayna-Rusya savaşında “Ben Putin’i tutuyorum”, “Ben Ukrayna’yı tutuyorum” diyerek karakterini yansıtan ülke insanı bu defa köpekler yüzünden ikiye bölündü. Olaya sanatçılar ve ünlüler dâhil oldu, tartışmalar daha da büyüdü.

      Her konuda olduğu gibi ülke insanı en basit olaylarda bile sorun çözemiyor, sorunu yaratan, büyüten, sorunun kaynağı oluyor, gereksiz tartışmalarla normal sorunlar daha da büyüyor. Son birkaç ayda bu vahşi itler yüzünden onlarca insanımız yaralandı, sakat kaldı, ne yazık ki çok sayıda insanımızın yaşamı sona erdi.

      Ünlü bir sanatçımız köpeklerin insanlara saldırması, parçalaması, öldürmesi olayının yol açtığı üzüntünün etkisiyle “insanlara grup halinde saldıran parçalayan öldüren köpeklerin insan öldüren bir insandan farkı yoktur, saldıran köpekler zehirli et verilerek öldürülmeli "tarzındaki açıklaması sosyal medyada büyük tepki toplamıştır. Ancak, benzeri sözler yıllardır yurdum insanı tarafından söylenen genel kabul görmüş, olağan hale gelmiş sözlerdir. Ama bazıları meşhur olmak, sosyal medyada adını duyurmak için soruna dâhil olmuş, sorun büyümüştür.

      Vay sen misin bunu söyleyen. Hayvan severler, bazı sanatçılar, hayvan hakları dernekleri, insanları suça teşvik ediyor diyenler, cezalandırılmasını isteyenler… Olay adli makamlara intikal ettirilmiş, konuyla ilgili dava açılmıştır. 

      Şehir medeniyet demektir, medeniyetin olduğu yerde vahşi hayvan olmaz. Köpek vahşidir ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Şehirler köpeklerden yaşanamaz hale gelmiştir. İnsanların sağlığı-güvenliği söz konusudur. İnsanlar köpek bokundan sokaklarda sekerek yürür hale gelmişlerdir. Köpek bir saat içinde onlarca defa çimene, ağaca sidikler, mikropların çoğalmasına sebep olur. Köpek pisliğinde uçarak sağa sola bulaşan virüs, mikroplar bulunur. Sinekler üzerine konar, başka canlılara bulaştırır, hastalık yapar. Köpek mikrop taşıyan, kudura bilen hayvandır.

      Köpekler yüzlerce çocukları kovaladı, yaralandı, ısırdı, bazıları öldü. Köpek ısıran insana kuduz olmasın, kudurmasın diye günlerce iğne vurulur. O kişi işini gücünü bırakıp tedaviye gider. Bir de ısırdığı insanda travma yaratır. Yıllarca unutamaz. Gece rüyalarına bile girer. Çocuklara saldırdığında, ısırdığında çocuklar aklını bile yitirebilir.

      Tüm dinlere göre en kutsal varlık insandır. Dindar insanlar “itin olduğu evde namaz kılınmaz” der.       

      Köpek köye, davara, sürüye, doğaya gerekli bir hayvandır. Şehirde köpek olmaz. Biri köpek diğeri domuz olmak üzere hem kendi pisliğini hem insan pisliğini yiyen iki havan olduğu bilinmektedir. “İtin dostluğu olmaz”, “İtinen yatan bitinen kalkar”, “İtin ne zaman ısıracağı belli olmaz”, “Eceli gelen it cami duvarına işer” tarzında yüzlerce atasözlerimiz vardır.

      Erkek it kızgınlık anında karşı cinsini bulup kızgınlığını gideremezse insana sarılır, utanma nedir bilmez, şuursuzca insana kerkinir, kerkinirken ağzından salyaları akar. Uygun bir anda cinsel olarak her yanlışlığı yapar. Köpeklerin kontrolsüz şekilde çoğalmaları önlenmeli, zehirleme değil de köylerde, kırsal kesimlerde yaşatılmalıdır.

      Köyde köpek kakasını yapınca arka ayakları ile toprağı kazar üzerini örter. Toprak bu pisliğin kokusunu yok eder, üzerine sinek, eşek arısı, vb. haşeratın konmasını, virüs ve mikrobun yayılmasını önler, köpek dışkısı kurur toprağa karışır gübre olur. Etrafa zarar saçmaz. Köpekler köylerde zincirle bağlanır, köy insanı köpek saldırmasın diye elinde boyu büyüklüğünde sopalarla gezer. Çünkü köylü köpeğin zararlı olduğunu bilir. Köpeğin davranışlarını, yapısını ömrü boyunca köpekle birlikte yaşayan köylüden daha iyi bilen olmaz.

         Şehir dışlarındaki tek katlı bahçeli villalarda, bahçe evlerinde zincire bağlı köpek olabilir, o da zararsız, saldırmayan, tehlikeli olmayan cinsinden. Mevcut kanunlarımıza göre apartmanlarda, sitelerde kedi, köpek beslenmesi yasaktır hükmü olduğu halde inatla kanuna karşı gelerek hayvan besleyenler hukuken suç işlemektedirler. Ülkemizin bebekleri, çocukları köpeklerden daha değerlidir, onlara zarar gelmesini istemiyiz. Metro girişlerinde onlarcası yatıyor, potansiyel tehlikeli bir durumdur. 

      Hayvanın yaşama amacı çoğalmaktır. İnsanlarca müdahale edilmesi, kısırlaştırılarak çoğalmasının önlenmesi fıtrata aykırıdır. Hayvanların yaşam haklarının elinden alınması demektir.

      Son yıllarda ülkemizde bir kedi, köpek hayranlığı başlamıştır. Ülkenin beşte biri yoksulluk sınırı altında yaşıyor, bu kedi köpek sevicileri bunların kumuna, mamasına, bakımına verdikleri paranın onda birini dahi bu fakir, yoksul insanlara et, süt, sebze ya da gıda maddesi olarak dağıtmıyor. Köpek savunucuları ortalığı velveleye veriyor ama bir gün toplanıp ta sokakları hayvan pisliğinden süpürüp, sabunlu suyla yıkamıyorlar.

      Eskiden bu sorun yoktu yeni çıktı. Bunalan, boşanan, evlenemeyen, yalnız kalan, sorunlu kişilikler sarılıyor, yapışıyor kediye, köpeğe. Doğaya aykırı iş yapıyorlar, insanların güvenliğini, sağlığını tehlikeye atıyorlar.         

      Sorun ciddidir, kızmadan, birbirimize düşmeden en kısa sürede sorunu halledelim. Çocuklar sokaklarda tek başına yürüyemez oldu. Türkiye’nin binlerce sorunu var, işini gücünü bıraktı aylardır köpek sorunuyla uğraşıyor. Bence ortada sorun yoktur, köpek kırsala, köye yakışır, şehir kültür, medeniyet demektir, tartışma bitmiştir. Nokta.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  YORUMLAR
Erdal CANBOLAT  -  25-03-2022 - 22:05
Değerli kardeşim; duygularımıza tercüman olarak bu konuda yetkilileri de göreve davet ederek herkesin bilinçli bir şekilde tedbir alarak hayvanları da severek ortak bir noktada bulaşmamız dileği ile eline yüreğine sağlık canım kardeşim...
kemal kartal  -  22-03-2022 - 17:35
başkanım duygularıma tercüman oldunuz eline yüreğine sağlık sokak köpekleri konusunda yetkilileri göreve davet ediyorum.
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Ahmet ULUSOY
Hidayet DOĞAN
Rabia Saylam TAŞDEMİR
Sami GÜLER
Dede BULUT
Şevket ÖZSOY
Erol Serkan KILIÇ
Yener KAZAN
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  28 Eylül 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net