10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
BAŞARAMADIM
19 Mart 2022 Cumartesi Bu yazı 3425 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Hayallerin peşinden giderken duracağın yeri bilmelisin...

Halıcı Dede

 

BAŞARAMADIM

 

Kırıkkale’de 20 yıl önce halı yıkama işlerini oto yıkamacılar yapardı. Halılar tezyikli su ile yıkanırdı ve profesyonel anlamda bu işi yapan yoktu.

2002 de ekonomik kriz yaşıyorduk,ufak tefek kendi çapımızda kamu kurum inşaat ihalelerine girer inşaat işi yaparken yeni işler yapma peşine düştük.

Yeğenim Hilmi Şengül ile ara sıra ticari işler hakkında sohbet ederdik. Bir gün ne iş yapalım darken yeğenim amca profesyonel anlamda halı yıkayan yok Kırıkkale’de dedi,istersen bir araştır diye ekledi.

Kafama yatmıştı bu fikir, bunun üzerine birkaç ilde araştırma yaptıktan sonra Kırıkkalede profesyonel anlamda ilk halı yıkama olan Tekgül Halı Yıkamayı açtık.


Halı yıkamayı açtığımız yıllarda şimdiki makineler yoktu ve işimiz oldukça zordu, gerçi şimdide oldukça zor.Boru tipi sıkma makineleri araştırıyordum o yıllarda Ankara ostime çok gidip geliyorum.Makineyi nasıl yaparız diye.

Ostimde Arcan Makinenin sahibi fazıl bey ile tanıştık güzel bir dostluk oluştu aramızda. Fazlı bey o yıllarda reklam, afiş tabelası,pres makine imalatı yapıyor, o da arayış içerisinde,halı sıkma makinesi yapmak istiyor. Fazlı bey kafası çalışan iyi bir usta aynı zamanda gözü kara bir girişimci.

Sonunda Ostimde bu işin imalatına başladı. Bizde Kırıkkalede yeni sanayide atölyesi olan Ömer Eğlenenle Kırıkkalede.

Ömer bey ile fikir teatisinde bulunuyoruz malzemeleri Kırıkkale ve Ankaradan tedarik ediyoruz,en fazla sıkıntı çektiğimiz konu tamburun bükülmesi,lazerle kalın saç kesilmesi.


Her şey güzel gidiyor makine ortaya çıktıkça hayallerimiz o derece güzelleşiyor, yorgunluk bilmiyorum eksik gördüğümüz yerleri yeniden gözden geçiriyoruz, makinenin her şeyi bitti sadece ön kapak ayarında problem var. Ömer beyin işlerinde bazı sıkıntılar doğdu onları halletmeye çalışırken bizim eksiklikler bir türlü giderilemedi.

Biz makinayı çalıştırmaya başladık ama kapak düzen tutmuyor sürekli sıkıntı yaşıyoruz.

Hayatımda belki ilk defa iyi bir tornacı olmak istedim. Ben bir sınıf öğretmeniydim Teknik elemanda değildim. Yapılmasını istediğim işleri ustalara tam olarak ya anlatamıyordum ya da ustalar anlamıyordu.

Maddi imkanımızda sınırlı idi kısacası makinenin kapağında gerekli değişikliği yapamadık.

Ömer bey havlu atmış diğer işlerini düzeltmeye çalışıyordu. Benim ustalığım atölyem olmadığı için makinenin üzerinde gerekli değişiklikleri yapamıyordum.Karar verdim kapağın revizyonu için makineyi fazıl beye götürmeye. Fazıl bet kapakta gerekli revizyonu yaptı. Revizyondan sonra kapak hiç sıkıntı çıkarmadı.Hala çalıştırıyoruz 18 yıldan fazla oldu.

Evet başaramamıştım sıkma makinesi imalatını,şunu öğretmişti hayat, hayallerin de bir yere kadar olduğunu. Şimdi ben öğretmenlikten emekli oldum,inşaatta oğlum Abdulkadir Şengül’e, halı yıkamada yiğenim Veli Şengüle yardımcı oluyorum.

Fazlı bey işlerini büyüttü Ankara kahraman kazanda halı yıkama makineleri üretiyor,piyasada alanında söz sahibi,yurt dışına makine ihracatı yapıyor.

Değerli Dostum Ömer Bey ise Kırıkkale Üniversitesinden emekli oldu.Keskin küçük sanayide işlerine devam ediyor.


Ömer Şengül 

Halıcı Dede

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net