10 Ağustos 2022 Çarşamba
 
ANA SAYFA   KIRIKKALE WEB TV  
Haber Ara  
 
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Muhtar Hakkında Soruşturma Başlatıldı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Köprüden Düşen Otomobilin Sürücüsü Yaralandı
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Kırıkkale, Cumhur İttifakıyla Şahlanıyor
Araçtan Ectasy Çıktı
Araçtan Ectasy Çıktı
  YAZARLARIMIZ
Önce Disiplin
16 Mart 2022 Çarşamba Bu yazı 5596 kez okunmuştur.
 
  
Yazı boyutu : 13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto

 

Toplumların kurtuluşu ancak iyi insan yetiştirmekle sağlanabilir. İyi ve donanımlı, güzel ahlâklı, sağlam bir terbiye üzerine eğitilmiş, bilgili, tecrübeli ve vicdanlı bireylerin çoğunlukta olduğu toplumlarda huzuru ve refahı inşa edebilirseniz. Önce insan diyorsanız, önce eğitim ve eğitimle birlikte de disiplini toplumlarda egemen kılmanız gerekir. Bir düşünürün dediği gibi “Bozulduğunda insandan daha tehlikeli bir yaratık yoktur” sözü de aynen bu gerçeğe dikkat çekmektedir.
             Günümüzde gelişmiş medeni ülkelerin devlet politikalarının önceliğine baktığımız zaman bu öncelikli işlerinin eğitim öğretim olduklarının farkına varırız. Tam tersine geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerin devlet politikalarında ise  eğitimi asla ilk sıralarda bulamazsınız. Bu tip ülkelerde ciddi devlet işlerinden ziyade popülist politikalar her zaman ilk sıralarda yerini korur. Popülist politikalarda daima günü  birlik, günü kurtarma adına geçici ve gelişi güzel uygulamalar vardır. Oysa eğitim  çok çileli ve uzun süreli bir uğraşı alanıdır.  Hiç bir zaman ciddiyetsizliği ve lakaytlığı kaldırmaz. Eğitim öğretim politikaları yasalarla, yönetmeliklerle düzenlenirken kılı kırk yararcasına titiz ve hassas olunmalıdır.  Eğitim öğretim politikalarda yapılacak olan en ufak  bir hata belki de milyonlarca genci ve ailesini  derinden sarsacak ve ileride telafisi dahi olamayacak sorunlara, sıkıntılara neden olabilmektedir.
              Eğitim öğretim işlerinde yaptığımız her hata er ya da geç duvardan döner ve faturası da çok ağır olur. Eğitim öğretim işlerini yıllarca ihmal etmiş olan toplumlar, karşılaştıkları ekonomik ve sosyal buhranlarla çok uzun yıllar boğuşmak zorunda kalmışlardır. Bugünün sosyo-ekonomik sorunlarının altında, geçmişte ihmal edilmiş olan eğitim işleri yatmaktadır. Eğitim öğretim işlerini halledememiş milletlerin, diğer sorunlarını da çözebilmesini bekleyemezsiniz. Hemen her gün yakın çevremizde şahit olduğumuz ya da gazetelerden okuyup televizyonlardan seyrettiğimiz birçok toplumsal cinnet hali eğitim seviyesi düşük, cahil insanların çoğunlukta olduğu ortamlarda kendisini göstermektedir. Cinayetler, boşanmalar, hak ve hukuk gaspı, her çeşit anlaşmazlıklar, ekonomik sıkıntılar, intiharlar, işsizlik ve büyük kentlere göçlerin dalga dalga her geçen büyümesi, gerçekte eğitim öğretim politikalarını savsaklamış ve yıllarca ihmal etmiş toplumların akıbetidir.
               Toplum eğer bir bina ise, eğitim bu binanın temelidir. Disiplin ise binanın taşıyıcı kolonlarının demiridir. Binanın uzun yıllar dimdik ayakta kalabilmesi hem temelin sağlam olmasına hem de taşıyıcı kolonlarının mukavemetine bağlıdır.  Eğitim öğretim faaliyetlerinin ihmali, politikacılar tarafından olabileceği gibi toplumsal ya da bireysel de olabilmektedir. Sağlam bir eğitim sisteminin olmazsa olmazı disiplin ve terbiyedir. Eğitimin disiplin yönü eksik veya zayıf bırakılmışsa belki diplomalı kitleleri yetiştirebilirsiniz. Ancak bu kitleleri oluşturan insanlar sadece diploma sahibi olur. Ülkelerini, çağdaşlık yolunda, ilim ve fen kulvarında omuzlarında taşıyabilecek  bir sorumluluk ve bilinçte asla olamazlar. Saygısız,  para göz, bencil, egosu tavan yapmış, empati duygusundan yoksun,  vicdanları cılız, duygusuz robot gibi bir toplum inşa edersiniz.
               Sözün özü; milletlerin mutlak kurtuluşu milli eğitiminden geçer, eğitimin kurtuluşu ise sağlam bir disiplin anlayışının varlığına dayanır. Eğitimsiz toplumlar çökmeye, disiplinsiz eğitim ise çürümeye mahkûmdur.

Bu yazıyı paylaş      Sayfayı yazdır    
  YORUMUNUZU YAZIN
Isminiz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
 
  
Açiklama :

Yorum yazarken lütfen küfür, hakaret ve suç unsuru teskil edecek ifadeler kullanmayiniz. Bu tür yorumlar editörlerimiz tarafindan onaylanmamaktadir.

  
  
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  
YAZARLAR Tüm Yazarlar
Şevket ÖZSOY
Bahattin AKYÖN
Yener KAZAN
Hüseyin GÜNEY
Sadettin KARALÖK
Ahmet ULUSOY
Sadettin KARALÖK
Rabia Saylam TAŞDEMİR
  
 E-GAZETE E-Gazete Arşiv
  10 Ağustos 2022 Çarşamba
  
  
 ÇOK OKUNANLAR  
  
 
Sitemizden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tüm hakları saklıdır. 2010 - Tasarım ve kodlama :kergisi
Tel : 0318 224 34 34  -  E-mail : bilgi@kalehaber.net